Emlak Haberleri

BETAM, Satılık Konut Piyasası Görünümü Kasım 2022 Raporunu yayınladı!

BETAM, Satılık Konut Piyasası Görünümü Kasım 2022 Raporunu yayınladı!

BETAM, sahibinden.com’un ilan verileriyle hazırladığı sahibindex Satılık Konut Piyasası Görünümü 2022 Kasım ayı raporunu yayınladı. 

sahibindex Satılık Konut Piyasası Görünümü 2022 Kasım ayı raporu yayınlandı

BETAM, sahibinden.com’un ilan verileriyle hazırladığı sahibindex Satılık Konut Piyasası Görünümü 2022 Kasım ayı raporunu yayınladı. Buna göre satılık konut fiyatlarının artış hızı düşerken satılık işyeri fiyatlarının artış hızı yükseliyor. Ayrıca geçen yılın Ekim ayına göre Türkiye genelinde ortalama satılık konut ilan metrekare cari fiyatı yüzde 191,4 artarak 14.395 TL olmuştur. Zira satılık konut ilan metrekare cari fiyatları aynı dönemde şu şekilde artmış;

 • İstanbul’da yüzde 218,1,
 • Ankara’da yüzde 197,7
 • ve İzmir’de yüzde 181.

Aynı döndemde ortalama satılık konut metrekare fiyatları şu şekilde gerçekleşmiş;

 • İstanbul’da 21.429 TL,
 • Ankara’da 9.615 TL
 • ve İzmir’de 16.250 TL.

olmuştur. Eylül’den Ekim’e cari satılık konut fiyatlarındaki artışın aylık enflasyondan daha yüksek olması sonucu enflasyondan arındırılmış (reel) satış fiyatları ülke genelinde İstanbul’da ve İzmir’de yükselmiştir. Öte yandan, Ankara’daki konut fiyatlarındaki artış aylık oranının (yüzde 3,3) aylık enflasyondan (yüzde 3,5) düşük olması bu ildeki reel satış fiyatı bir miktar düşmüştür.

Konut talebi endeksi Eylül’e göre neredeyse değişmemiş

Konut talebi endeksi Eylül’e göre neredeyse değişmemiştir. Ancak, konut piyasasındaki canlılık göstergesi olarak izlediğimiz satılan konutların satılık ilan sayısına oranı Eylül ayına göre hem ülke genelinde hem de üç büyük ilde düşmüştür. Oranın düşmesi, satılık ilan sayısı artarken satılan konut sayısının azalmasından kaynaklanmıştır. Konut piyasasında bir diğer canlılık ölçütü olarak kullandığımız satılık konut ilanlarının ne kadar süre yayında kaldıklarını gösteren “kapatılan ilan yaşı” geçen aya kıyasla ülke genelinde ve üç büyük ilde uzamıştır. Bu üç göstergedeki gelişmeler konut piyasasında durgunluk emareleri olarak yorumlanabilir.

Bu ayki raporumuzun özgün konusunu oluşturan üç büyük ildeki işyeri fiyatlarının analizine göre satılık işyeri fiyatları geçen yılın aynı ayına göre şu şekilde artmış;

 • İstanbul’da yüzde 152,7,
 • Ankara’da yüzde 134,9,
 • İzmir’de ise yüzde 147.

Ortalama satılık işyeri m2 fiyatı ise şu şekilde olmuş;

 • İstanbul’da 37.234 TL,
 • Ankara’da 19.742 TL,
 • İzmir’de ise 28.286 TL.

BETAM; Asgari Ücret, Konut Fiyatlarını ve Kiraları ne ölçüde karşılıyor?

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM), 12 Ekim 2022 tarihli ve 22/263 nolu Araştırma Notunda yayımladı. Seyfettin Gürsel, Gökhan Şahin Güneş ve Mehmet Cem Şahin’in yaptığı araştırmaya göre Asgari Ücret, Konut Fiyatlarını ve Kiraları ne ölçüde karşılıyor?

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; BETAM » Sahibindex Satılık Konut Piyasası Görünümü: Kasım 2022 (bahcesehir.edu.tr)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Yazımız, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ