Emlak Haberleri

Prefabrik ev satışları ve talebi yükselişte!

İnşaat ve emlak sektöründe yaşanan maliyet artışları, tüketicileri daha ekonomik ve pratik seçenek olan prefabrik evlere yönlendiriyor. İnşaat fiyatlarının yükselmesiyle, prefabrik ev satışları her geçen gün artıyor.

‘Prefabrik evlere talep 4 kat arttı’

2021 yılı itibariyle prefabrik ev satışları yüzde 300 artış gösterdi. Bu evlere talebin 4 kat arttığı da belirtilirken, ülkemizde en çok talebin Marmara Bölgesi’nden yapıldığı gözlemlendi. Yaşanan pandemi ile ortaya çıkan ekonomik koşullar inşaat ve emlak sektörünü de etkiledi. Daha uygun fiyatlar ile ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar prefabrik evlere yöneldi.

Demirören Haber Ajansı’nın (DHA) haberine göre alıcılar tercihlerini daha az maliyetli ve pratik seçeneklerden yana kullanıyor. Pandemi ile oluşan zorlu ekonomik koşullar birbirinin lokomotifi olarak kabul edilen inşaat ve emlak sektörlerini de derinden etkiledi. Her geçen gün yükselen fiyatlar, Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayımladığı veriler ile de gözlemleniyor. TÜİK açıkladığı Aralık 2021 İnşaat Maliyet Endeksi verilerinde önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 67,74 artış görülürken, yine TÜİK verilerine göre konut satışlarının önceki yıla göre yüzde 0,5 düşüş yaşadığı gözlemlenmekte.

Prefabrik ev alanlar yüzde 200 kazandı

Yerli prefabrik yapı şirketlerinden Karmod’un CEO’su Mehmet Çankaya konut ile ilgili, “İçinde bulunduğumuz koşullara, pandemide insanların doğaya dönme arzusu da eklenince, prefabrik evler ilgi odağı oldu ve talepler son bir yılda 4 kat arttı. Özellikle inşaat malzemelerinin fiyatındaki yükselişle birlikte, bu dönemde prefabrik ev alanlar yüzde 200 kazanç elde etti. Karmod olarak bu noktada inşa ettiğimiz prefabrik evlerle yatırımcıların yüzünü güldürmekten mutluluk duyuyoruz” ifadelerine yer verdi.

Düşük maliyet ile yüksek kazanç fırsatı sunuyor

Prefabrik ev satışları ile yapı sektörüne hareketlilik katıldığını belirten Karmod CEO’su Mehmet Çankaya, “Prefabrik evlerin maliyetinin düşük olmasının birçok sebebi bulunuyor. Bu avantajlar arasında prefabrik evlerin yeni nesil teknoloji kullanımıyla üretilmesi ve uzmanlar tarafından işçilik bedeli ödemeden kurulması yer alıyor. Demir gibi temel inşaat malzemelerinin maliyetlerinde yaşanan 3 katın üzerindeki artışların da prefabrik evlerde avantaja dönüşmesi yatırımcıların yüzünü güldürüyor ve yapı sektörüne hareketlilik katıyor. Artan satışlar neticesinde artık günde ortalama 10 adet konut sevkiyatı gerçekleştiriyoruz ve bunların çoğu kırsal kesimlere gidiyor.” dedi.

En çok talep İstanbul, Bursa gibi büyük şehirlerde

Ülkemizde prefabrik evlere en çok talebin Marmara Bölgesi’nde olduğu aktaran Çankaya, satış sayılarını şu şekilde değerlendirdi:

“Marmara Bölgesi’nde prefabrik ev satışları geçtiğimiz yıllara kıyasla 4 kat arttı ve en çok talep İstanbul, Bursa gibi büyük şehirlerden geldi. Bu sıralamayı Akdeniz’de Antalya ve İç Anadolu Bölgesi’nde Ankara takip etti. Alıcılar ise en çok 2+1 tek katlı Karmod ev modellerine ilgi gösterdi ve 64 ila 82 metrekare büyüklüğündeki prefabrikler öne çıktı. İki katlı konutlarda en çok satan modelimiz ise 138 metrekare büyüklüğündeki 4+1 evler oldu.”

Hem konforlu hem de bütçe dostu evler!

Konforlu ve her bütçeye uygun evler tasarladıklarını belirten Çankaya, prefabrik evlerin ikinci ev sahibi olmak isteyenler için de bir fırsat olduğunu söyledi. Çankaya, “Ekonomik koşullar ve pandemiden kaynaklı şehirden uzaklaşma isteğiyle prefabrik evlere yönelim artmaya devam edecek. 1986’dan bu yana üretim ve 130’u aşkın ülkeye ihracat satışı deneyimimizle bu süreçte alıcılar için hem konforlu hem de her bütçeye uygun evler tasarlamaya devam edeceğiz. Şantiye, okul, hastane binaları ve güvenlik kabinleri gibi alanlardaki üretim kapasitemizi de artıracağız” dedi.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; ‘Prefabrik evlere talep 4 kat arttı’ (DHA)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Yazımız, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Bu yazı, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ