Emlak Haberleri

Konutta Kademeli Satış modeli başladı. İşte detaylar…

Konutta Kademeli Satış modeli başladı. İşte detaylar…

Gayrimenkul geliştiricileri konutlarını satabilmek ve konuta erişimi kolaylaştırmak adına yeni bir modele geçti; Konutta Kademeli Satış modeli. İşte vatandaşın avantajı;

İşte Konutta Kademeli Satış modelinin avantajı;

Son dönemde konut fiyatlarındaki artışla birlikte ev sahibi olmak bir hayli zorlaşmıştı. Gayrimenkul geliştiricileri konutlarını satabilmek ve konuta erişimi kolaylaştırmak adına yeni bir modele geçti; Konutta Kademeli Satış modeli. İşte vatandaşın avantajı;

Konut almak isteyen vatandaşlar için kademeli sistemde önce arsa satın alınıyor, ardından inşaat maliyeti de ödenerek ev sahibi olunuyor. Şirketler konut bedeli için önce ‘arsa’ sonra ‘inşaat maliyeti’ şeklinde ikiye ayırarak ödeme almaya başladı.

Peki konutta kademeli satış uygulaması nasıl işliyor? Burada vatandaşın avantajı ne? Konuyla ilgili detayları Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, milliyet.com.tr’ye anlattı. Özelmacıklı konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) verilerine göre 2023’te 2 milyon 949 bin 437’sini satış işlemi yapıldı. Bu satışların içinde konut satışları %41,56 pay aldı ve 2023 yılında bir önceki yıla göre %17,5 azalarak 1 milyon 225 bin 926 olarak gerçekleşti.

‘İPOTEKLİ SATIŞLARDA DİKKAT ÇEKEN DÜŞÜŞ’

Konut dışı gayrimenkul satışları ise 1 milyon 723 bin 511 ile yüzde 58,44 pay aldı. Ayrıca 2023 yılı toplam konut satışları içindeki ipotekli satış payının en düşük olduğu yıl oldu.

Konutta Kademeli Satış Modelinde Ödeyemeyen, daire satıldıktan sonra payını alıyor

Kişiler eğer inşaat maliyetini ödeyemeyecek olurlar ise başta belirlenen oran üzerinden daire inşaatı tamamlanarak satıldıktan sonra paylarını alabiliyorlar.

‘ÖNCEDEN PARA YATIRILARAK ARSA ALINIYOR’

Bu sistem aslında kooperatif üyelik sistemindeki gibi kişilerin önceden kooperatife üye olarak para yatırmaları, yatırılan para ile arsanın alınması gibi değerlendirilebilir.

Konutta Kademeli Satış Modeli, Konuta Erişim için Alternatif

Aşamalı sistemde bu bilinen markaların daha sistemli altyapısı ile sağlanmış oluyor diyebiliriz. Özellikle de arsayı alırken de taksitle alınabiliyor olması konuta erişim için alternatif bir model sunuyor. Bununla beraber gene kamu tarafından üreticilere tahsis edilebilecek yerlerin de kiralama amaçlı kullanımı ayrı bir çerçeve olarak gündemde yerini koruyor diyebiliriz.

‘YENİ BİR FİNANSMAN MODELİ GELİŞTİRİLECEK’

Öte yandan Sermaye Piyasası Kurumu (SPK) tarafından geliştirilen ve gayrimenkulün menkulleştirilmesi konusunda da çalışmalar devam ediyor diyebiliriz. Proje Gayrimenkul Yatırım Fonları ile gayrimenkul kısmında sertifikalar dışında bir finansman modeli de geliştirilmiş olacak.

YENİ MODELDE VATANDAŞIN AVANTAJI NE OLACAK?

Sistemin önemli bir avantajı aslında daha ödenebilir seviyelerde ev sahibi olabilmektir. Lakin inşaat ve üretim kısmı daha da zaman alacak bir durum. O nedenle de hemen konut erişimine imkan sağlayan bir model değil.

FİYATLAR DAHA UYGUN MU OLACAK?

Bununla ilgili net bir rakam yok. İlk üretilecek projenin sonuçlarını görmekte fayda var. Benim öngörüm %20 seviyelerinde daha ucuz olabileceği yönünde.

ŞU ANDA KONUT KREDİSİNDE FAİZ ORANLARI NE KADAR?

Şu anda özellikle bankalarda ev sahipliği durumuna göre, evin değerine göre ve evin 0 ya da 2. el olmasına göre kredi kullanım oranlarında farklıklar söz konusu.

Lakin 1.000.000 TL aylık yüzde 2.84 faiz oranından 120 ay vadeli bir kredi finansmanı için aylık geri ödemenin yaklaşık 29.421 TL olduğunu ifade edebiliriz.”

İşte Ziraat, Halkbank, Vakıfbank, İş Bankası, Garanti… güncel konut kredisi faiz oranları;

25 Ocak 2024 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK)’nun Politika Faizi artırımı sonrası ülkemizde faaliyet gösteren önemli bankalar, ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranlarını güncelledi. Bu gelişme üzerine kredi kullanmak isteyen vatandaşlar, en uygun kredi seçeneklerini belirlemek amacıyla araştırmalara başladı. İşte Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank, Garanti Bankası, Akbank, İş Bankası ve diğer özel bankaların güncel konut kredisi faiz oranları…

Çekebileceğiniz Aylık Taksit Tutarını ve Kredi Miktarını hesaplayabilirsiniz;

Ekteki tablodan kendiniz aylık taksit tutarını yaklaşık olarak hesap edebilirsiniz;

  • kullanılacak kredi miktarını girin,
  • aylık faiz oranını girin ve
  • kredi süresini (ay olarak) girin.

Yine aynı şekilde ekteki tablodan kullanabileceğiniz kredi miktarını yaklaşık olarak bulabilirsiniz;

  • ödeyebileceğiniz aylık taksit miktarını girin,
  • bankanın aylık faiz oranını girin ve
  • kredi süresini (ay olarak) girin.

Dolayısı ile tablo size bankaya yapacağınız toplam geri ödemeyi de yaklaşık olarak verecektir.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/konutta-kademeli-satis-modeli-basladi-iste-vatandasin-avantaji-7071047

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ