Emlak Haberleri

Konut üretim maliyetleri yeni ev almak isteyenleri zorluyor

Konut üretim maliyetleri yeni ev almak isteyenleri zorluyor

Artışın sürdüğü alanlardan olan konut üretim maliyetleri, ev sahibi olmak isteyenlerin yeni ev fiyatlarında fahiş fiyatlarla karşılaşmasına sebep oluyor. Sektör temsilcileri ise orta sınıfın artık ev alamayacağını söylüyor.

Konut fiyatlarında artışlar yüzde 100’ü geçti

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre konut üretim maliyetleri artışını sürdürüyor. Bu artışlar karşısında ise sektör temsilcileri ev almanın zorlaşacağını söylüyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası‘nın yayınladığı Konut Fiyat Endeksi (KFE) verilerine göre 2021 Kasım itibariyle konut fiyatlarında yıllık artış oranı yüzde 50,5 olarak karşımıza çıktı. Gayrimenkul sektörünün temsilcileri ise bu artışların reelde yüzde 100’ü geçtiğini söylüyor.

2021 Kasım İnşaat Maliyet Endeksi (İME) ise yıllık yüzde 48,87 olarak yayınlandı. Sektör temsilcileri konut üretiminde maliyetlerin de yıllık yüzde 200’lere ulaştığını belirtti. 2022 yılında en az yüzde 60 bir artış beklendiğini belirten temsilciler, sıfırdan konut almanın birikimsiz imkansız olduğuna değindi.

“Maliyetlerde yaşanan artışlar kamuoyu sorununa dönüştü”

İnşaat Mühendisleri Konfederasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu ev almanın imkansıza döndüğünü belirtirken, çimento ve demir fiyatlarında yaşanan zamların kamuoyu sorununa dönüştüğünü söyledi. Başkan Tellioğlu açıklamalarına şöyle devam etti:

“Artık alt sınıf ve orta sınıf ev alamaz. Fiyatlar sadece üst sınıfın alabileceği bir noktaya geldi. Bu maliyetlerle biz yapamayız onlar alamazlar. Ayrıca Türkiye’de 6 milyon çürük yapı var, maliyet artışları kentsel dönüşümü de imkansız hale getirdiği için sorun vatandaşın can güvenliği sorunu haline geldi.”

“Hiç evi olmayan birisinin kredi ile ev alması imkansız”

Maliyetlerde yaşanan artışın önüne geçilmesinin gerektiğini belirten İnşaat Yüksek Mühendisi Hüseyin Arslan ise:

“Şu anda bir eviniz yoksa yeni bir ev almayı unutun. Konut piyasasında zaten TL’den kaçan yatırımcılar ve evini yenilemek isteyenler hakim, bu fiyatlarla hiç evi olmayan birisinin sıfırdan kredi çekip alması imkansız.” dedi.

İhracatçılara uygulanan kolaylığın maliyetleri arttırdığına değinen Arslan, “İhracat hevesinin bedelini yurttaş ödüyor. İç piyasaya hammadde kalmayınca fiyatlar yükseliyor. İnşaat sektörü için acilen başta çimento olmak üzere; Demir, Cam, Ahşap ve Seramik sektörlerine ihracat kotası gelmelidir. Yoksa bu fiyatlar durmayacak ve orta sınıf bütün hayatını konut yatırımcılarının daimi kiracıları olarak geçirecek” ifadelerine yer verdi.

Sadece son iki ayda yaşanan artış yüzde 30

Piyasada ev kalmadığını ve fiyatların sürekli bir artış yaşadığını belirten Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan şu ifadelerde bulundu:

“TL’den kaçanlar gayrimenkule sarıldılar ve satmıyorlar da fiyatlar son iki ayda yüzde 30 arttı. Gerçekten bir birikimi olmayan yurttaşın ev alması çok çok zorlaştı. Fiyatlar bir türlü oturmuyor. Düşmesini geçtik, sabit kalması bile zor şu an sürekli artıyor. Aynı şekilde kiralar da artıyor tabi. Enflasyon korkusuyla gayrimenkule sarılanlar piyasadan çıkmadan bu fiyatlar sabitlenmez de sürekli artmaya devam edecektir.”

“Türkiye barınma krizine doğru gidiyor”

2022 konut fiyatlarında yüzde 60 ve üzerinde bir artış olacağını belirten EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut ise şunları söyledi:

“Türkiye barınma krizine doğru gidiyor. Mülk edinmek her geçen gün zorlaşacak ve kira rakamları da buna bağlı yükselecek. Daha kötüsü kiralık ev kavramı gittikçe azalacak ev bulmak zorlaşacak.”

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

İnşaat Mühendisliği | Betonarme Bağ Kirişi | Briket Duvar Örme – YouTube

Kaynak; Konut maliyetleri tavan yaptı evler ulaşılamaz boyutlara geldi (cumhuriyet.com.tr)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Bu yazı, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ