Emlak Haberleri

“Konut Fiyatlarında çok büyük artış bekliyoruz.”

“Konut Fiyatlarında çok büyük artış bekliyoruz.”

Ülke genelinde yaşanan kira ve konut fiyatlarında artışlar dikkat çekiyor. Emlakçılar ilerleyen günlerde konut fiyatlarındaki artışın çok daha büyük olacağını belirtti.

Türkiye Genelinde Konut Fiyatlarında Artışın Devam Etmesi Bekleniyor

Türkiye’nin genelinde yaşanan konut fiyatlarında ve kiralarda artış her geçen gün büyümeye devam ediyor. Konut fiyatları ile ilgili açıklama yapan Türkiye Emlakçılar Federasyonu Başkanı Hacı Ali Bayram, “Önümüzdeki haftalarda çok daha büyük artışlar bekliyoruz” dedi.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Ali Can Polat’ın haberine göre, Başkan Hacı Ali Bayram, 23 Eylül’deki Merkez Bankası faiz indiriminin önümüzdeki hafta konut kredilerine yansımasını beklediğini belirtti. Yaşanan düşüş ile talepte bir artış olduğunu belirten Bayram, piyasaların buna hazır olmadığını söyledi.

Merkez Bankası 23 Eylül’de 100 baz puanlık faiz indirimi kararı açıklamıştı. Açıklamanın olduğu gün,

  • Demirin tonu 6 bin 930 TL’den 8 bin 550 TL’ye yükseldi.
  • Çimento, enerji maliyetlerinde yaşanan artış ile yüzde 10 zamlandı.
  • Yine aynı şekilde mobilya gruplarında da yüzde 15 bir zam yaşandı.

Tüketici faizlerinin düşmesi halinde bile konut arzı sıkıntısı ve inşaat maliyetlerinde yaşanan artış sebebiyle konut fiyatlarının artmaya devam etmesi bekleniyor.

2021 Ağustos inşaat maliyet endeksi yıllık değişim oranı (Kaynak: TÜİK)

“Fiyatlar her hafta artıyor”

Türkiye Emlakçılar Federasyonu Başkanı Hacı Ali Bayram konuşmasının devamında şunları ekledi:

“Döviz bu hızla yükselince inşaat maliyetleri de artıyor. Yatırımlar iyice duruyor ve arz sıkıntısı daha da derinleşiyor. Konut fiyatları zaten her hafta artıyordu, önümüzdeki haftalarda çok daha büyük artışlar bekliyoruz. Konut piyasasında balon var diye haber yapan arkadaşlara bunun olmadığını defalarca söylemiştik, anlatamadık, şimdi herkes deneyimleyerek anlamış oldu.”

“Faizi indirseniz de insanlar geleceğini öngöremiyor”

Faiz indirimi ile piyasanın canlanmasının mümkün olmadığını belirten İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Taner Yüzgeç, orta sınıf vatandaşların ev alacak durumunun kalmadığına değindi. Piyasalarda yaşanan belirsizliğe değinen Yüzgeç,

“Faizi indirseniz de insanlar geleceğini öngöremiyor. İşsiz kalıp kalmayacağını bilmiyor. Enflasyonist bir ortamda geçinip geçinemeyeceğini bilmiyorlar. Gerçekten çok birikimi olan yurttaş TL’ye ve dövize güvenmeyip gayrimenkule yatırım yapabilir ama çok yüksek fiyattan evler almak zorunda kalacaklar, bu da yine kiralara yansıyacak” dedi.

Enflasyon beklentisinin yüzde 20’nin üzerinde olduğunu dile getiren Yüzgeç, inşaat maliyetlerinin de yüzde 100’e yakın arttığını ifade etti.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; Dövizdeki artışla maliyeti yükselen inşaat sektöründe konut fiyatları durdurulamıyor (Cumhuriyet)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Yazı, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Bu yazı, emlakaktif.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ