Emlak Haberleri

Müteahhitlerden yeni fiyat farkı düzenlemesi talebi

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, dinamik fiyat farkı düzenlemesi ve tasfiye hakkı tanınmasının gerekli olduğunu belirtirken, bu koşullar altında şantiyelerin açılmayabileceğine değindi.

Müteahhitler, fiyat farkı düzenlemesi talep ediyor

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, inşaat girdi malzemelerinin Rusya-Ukrayna Savaşı ile birlikte arttığını ve temininin de daha zor hale geldiğini belirtirken, yeni bir fiyat farkı düzenlemesi ve tasfiye hakkı tanınmasının gerekliliğine değindi.

Anadolu Ajansı (AA) muhabirlerinden Sevgi Ceren Gökkoyun’un haberine göre TMB yaptığı açıklama ile yeni bir fiyat farkı düzenlemesi talep etti. Açıklamaya göre, Rusya-Ukrayna Savaşı, inşaat ana girdi malzemelerinin ithalatını daha zorlu bir hale getirdi. Bu sorunlar, ana girdi kalemlerinde maliyetlerin artışlarına sebep oldu.

“Tasfiye hakkı da tanınmalı”

Açıklamada TMB Başkanı Erdal Eren’in ifadeleri de yer aldı. Başkan Eren, kamu projelerinin mevcut şartlar altında devamının zor olduğunu belirterek, proje sözleşmelerinin sonuna kadar uygulanacak dinamik fiyat farkı düzenlemesinin ve tasfiye hakkı tanınmasının gerektiği bilgisine yer verdi.

İnşaat girdi maliyetlerinin Covid-19 salgının başından 2021 yılının sonuna kadar yüzde 278 gibi ciddi bir artış yaşadığını belirten Eren, daha önceki ilave fiyat farkı düzenlemesinin müteahhitlerin sorunlarına çözüm olmadığını da söyledi. Başkan Erdal Eren açıklamalarına şöyle devam etti:

“Yapılan düzenlemeyle projelere geçen yılın sadece son 6 ayı için ve yüzde 3 ila 5 arasında değişen ilave fiyat farkı tanınması yaralara merhem olamadı. Üstelik fiyat artışları sürmektedir ve önceki aylarda salgınla kurdaki gelişmelerle birlikte oldukça artmış olan temel girdi maliyetlerimiz bu kez de yaşanan savaşla son derece kritik bir hal almıştır.”

“Bu koşullarda şantiyeler açılamayabilir”

Eren, global çapta rekor düzeyde artışların yaşandığını belirtirken, enerji başta olmak üzere emtia fiyatlarındaki bu artışlara ek olarak, tedarik zincirinde de yaşanan sorunların ek maliyet çıkardığını söyledi. İnşaat demiri fiyatlarının Aralık 2021 ile Mart 2022 tarihleri arasında bile yüzde 29,5 artış yaşadığını belirten Eren, şunları da söyledi:

“Bu oran örneğin motorinde yüzde 66, çimentoda yüzde 50 oldu. Halihazırda yükselen fiyatlar, savaşın daha ne kadar süreceğinin belirsiz olması ve döviz kuru üzerindeki baskılar önümüzdeki dönemde maliyetlerimizde artışın sürmesi beklentisine neden olarak sektörde endişeleri artırmaktadır. İnşaat sezonu başlayacak ama bu koşullarda şantiyeler açılamayabilir. Yeni ve ihtiyaca cevap verecek şekilde hazırlanmış bir fiyat farkı düzenlemesi ihtiyaç olmaktan çıkmış, bir zorunluluk halini almıştır. Kamu müteahhitlerine hiç başlamamış veya yüzde 50’den az ilerlenmiş işler için şartsız tasfiye hakkı tanınması zaruri hale gelmiştir. Bu sayede bazı işlerin tasfiyesiyle devletimizin de aciliyet olmayan projeleri 1-2 yıl öteleyerek kamu bütçesini rahatlatabileceği ve kendisine kaynak yaratabileceği görüşündeyiz. Hızla değişen şartlar nedeniyle de dinamik bir formül içerecek yeni bir fiyat farkı düzenlemesi çıkarılmalıdır.”

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; Müteahhitler, Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle fiyat farkı düzenlemesi talep ediyor (AA)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Yazımız, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ