Emlak Haberleri

Konut Finansmanı Projesi’nin detayları belli oldu!

Konut Finansmanı Projesi’nin detayları belli oldu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası müjdesini verdiği Konut Finansmanı Projesi’nin paketleri ve detayları belli oldu. Uzmanlar konu hakkında ne düşünüyor?

Konut destek paketlerinin detayları belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabine toplantısı sonrası müjdesi verilen Konut Finansmanı Projesi‘nin detayları belli oldu. Konut destek paketi ile birlikte konut arzının artırılması ve firmaların destekler ile birlikte konut fiyatlarını sabit tutması hedefleniyor.

Anadolu Ajansı’ndan Merve Özlem Çakır’ın haberine göre, Konut Finansmanı Projesi detayları paylaşıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjdesini verdiği destek paketi ile birlikte uygun maliyetli kredi ile konut sahibi olmanın kolaylaştırılması, Liralaşma Stratejisi’nin desteklenmesi ve tamamlanmamış inşaat projelerinin bitirilmesi ve konut arzının artırılması hedefleniyor.

Konut Finansmanı Projesi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından Twitter’da paylaşılan Konut Finansmanı Projesi 3 ayrı paketten oluşuyor. İşte o paketler:

  • İlk Evim Konut Finansman Paketi
  • Genişletilmiş Konut Finansman Paketi
  • İnşaat Sektörüne Özel Kredi Garanti Paketi

1. Paket – İlk Evim Konut Finansman Paketi

İlk paket ile kamu bankalarınca, ilk ve tek konutunu alacak vatandaşlara yönelik olarak, birinci el konutlarda uygulanmak üzere, 2 milyon lira değerine kadar konutlar için, 10 yıla kadar vadeli, aylık yüzde 0,99 faizli konut kredisi sağlanacak.

2. Paket – Genişletilmiş Konut Finansman Paketi

İkinci paket ile kamu bankalarınca, birinci ve ikinci el konutları da kapsayacak biçimde, konut değerinin en az yüzde 50’si 1 Nisan 2022 tarihinden önce açılmış döviz tevdiat hesaplarının (DTH) yahut hurda altının Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına (TCMB) satımı ile karşılanması şartıyla, 2 milyon lira değerine kadar konutlar için 10 yıla kadar vadeli, aylık yüzde 0,89 faizli konut kredisi sağlanacak.

3. Paket – İnşaat Sektörüne Özel Kredi Garanti Paketi

Üçüncü paket ile 1 Mayıs 2022 tarihi itibarıyla asgari yüzde 40’ı tamamlanmış ve yüzde 50’si satılmamış inşaat projesi sahibi KOBİ ve KOBİ dışı inşaat şirketlerinin tamamlanmayan inşaatlarını tamamlamaları hedefleniyor. Söz konusu finansman paketi için 20 milyar lira kaynak ayrıldı.

Söz konusu işletmeler bu destekten yararlanmak için 1 yıl boyunca konut satış fiyatlarını sabit tutmayı taahhüt edecek, bu fiyatları internet sitesinde kamuoyu ile paylaşacak ve kredi veren kuruluşa bildirecek.

Uzmanlar konu hakkında ne düşünüyor?

Endeksa Genel Müdürü Görkem Öğüt yeni açıklanan paketleri değerlendirirken, 2 milyonun altında değeri bulunan konutların fiyatlarının yükselebileceğini söyledi. Atılan adımların sektör için önemine değinen Öğüt, “Arz düşüklüğünün giderilmesi 1-2 yıl alacaktır. Uzun süredir sektörde inşaat maliyetlerinin artması ve bu sebeple yeni konut üretiminin yavaşlaması veya hali hazırda devam eden konut projelerinin tamamlanmasının zorluğundan bahsediyoruz. Özellikle mayıs ayı başı itibarıyla yüzde 40’ı tamamlanmış ve asgari yüzde 50’si satılmamış inşaat projelerinin tamamlanabilmesi için 20 milyar liralık kaynak ayrılması ve konut fiyatlarının sabit tutulma taahhüdünün bu anlamda önemli olduğunu düşünüyorum.” ifadelerine yer verdi.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı konut destek paketlerinin detayları belli oldu (AA)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Yazımız, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ