Emlak Haberleri

İnşaat Demiri İzleme Sistemi Uygulama Genel Tebliği Değişikliği yapıldı!

3 Ocak 2024 tarihli Resmi Gazete’de İnşaat Demiri İzleme Sistemi Uygulama Genel Tebliği Değişikliği yayımlandı.

İnşaat Demiri İzleme Sistemi Uygulama Genel Tebliği Değişikliği Resmi Gazete’de yayımlandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından İnşaat Demiri İzleme Sistemi Uygulama Genel Tebliği Değişikliği Yapılmasına Dair Tebliğ (Seri No: 1) 03 Ocak 2024 Çarşamba tarihli ve 32418 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlandı.

Geçici Madde 1- Geçiş hükmü

(1) Mevcut inşaat demiri üreten veya ithal edenler ile ihracatçı, toptancı, bayi, tüccar ve yapı müteahhitlerinin 1/1/2024 tarihinden önce İDİS’e geçmeleri zorunludur.

(2) Bu Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla stoklarında güvenlikli etiket ve/veya güvenlikli işareti olmayan inşaat demiri bulunduranlardan, üretici ve ithalatçılar 1/1/2024 tarihinden itibaren, diğerleri ise 31/1/2024 tarihinden sonra bu stoklarını satışa konu edemez.

MADDE 1

16/3/2023 tarihli ve 32134 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İnşaat Demiri İzleme Sistemi Uygulama Genel Tebliğinin geçici 1 inci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “31/1/2024” ibaresi “30/4/2024” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 2

Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3

Bu Tebliğ hükümlerini Hazine ve Maliye Bakanı yürütür.

Artık inşaat demiri adım adım takip edilecek

İDİS Uygulama Genel Tebliği, 1 Ocak 2024 tarihi itibarı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından uygulamaya geçiyor. 16 Mart 2023 tarihli Resmi Gazete‘de yayımlanan İDİS sistemi ile artık inşaat demiri adım adım takip edilecek.

İDİS’le Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından yurt içinde üretilen veya ithal edilen inşaat demirleri, üretim ve ithalat aşamasından nihai satış veya müteahhitçe inşaatlarda kullanım aşamasına kadar izlenecek. Söz konusu sistem verileri, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığına da aktarılacak.

İlgili tebliğ uyarınca, inşaat demiri üreten veya ithal edenler ile ihracatçı, toptancı, bayi, tüccar ve yapı müteahhitlerinin 1 Ocak 2024’ten önce İDİS’e geçmeleri zorunlu olacak.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2024/01/20240103-4.htm

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ