Emlak Haberleri

İnşaat Demiri İzleme Sistemi (İDİS) ile artık inşaat demiri adım adım takip edilecek!

İnşaat Demiri İzleme Sistemi (İDİS) ile artık inşaat demiri adım adım takip edilecek!

Yılbaşından itibaren İnşaat Demiri İzleme Sistemi (İDİS) ile artık inşaat demiri özel güvenlikli etiketle adım adım takip edilecek.

Artık inşaat demiri adım adım takip edilecek

İnşaat Demiri İzleme Sistemi Uygulama Genel Tebliği, 1 Ocak 2024 tarihi itibarı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından uygulamaya geçiyor. 16 Mart 2023 tarihli Resmi Gazete‘de yayımlanan İDİS sistemi ile artık inşaat demiri özel güvenlikli etiketle adım adım takip edilecek.

İDİS’le Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından yurt içinde üretilen veya ithal edilen inşaat demirleri, üretim ve ithalat aşamasından nihai satış veya müteahhitçe inşaatlarda kullanım aşamasına kadar izlenecek. Söz konusu sistem verileri, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığına da aktarılacak.

İlgili tebliğ uyarınca, inşaat demiri üreten veya ithal edenler ile ihracatçı, toptancı, bayi, tüccar ve yapı müteahhitlerinin 1 Ocak 2024’ten önce İDİS’e geçmeleri zorunlu olacak.

Peki, Sistem nasıl işleyecek?

Darphane’den tedarik edilecek özel mürekkebin kullanıldığı güvenlikli etiket ve inşaat demir bağı inşaat demirlerine uygulanacak. Bu etiket, yüksek güvenlikli ve kopyalanamaz olacak. Etiket üzerinde, demirin üretimine ilişkin tarih gibi bilgiler de yer alacak.

Yurt içinde inşaat demiri üretimi yapan firmalar üretim tesislerinde, inşaat demiri ithalatı yapan firmalar Darphane tarafında belirlenecek noktalarda ürünler üzerine etiketleme uygulaması yapacak. Etiket, her bir demir bağının üzerine takılacak.

Mükellefler, etiket taleplerini İDİS üzerinden Darphane’ye bildirecek.

Nakliye Süreci de Sisteme girilecek

İnşaat demirlerine uygulanan güvenlikli etiketler ayrıca saha denetimlerinde özel cihazlarla okutulup denetlenecek.

Üretici ve ithalatçılar, mobil uygulama üzerinden sisteme giriş yaparak kayıt ve aktivasyon işlemini gerçekleştirilecek.

İnşaat demirleri, toptancı, satıcı ve yapı müteahhidine sevk edilirken uygulama üzerinden çıkış ve teslim yapılacak ve bu işlemler, e-irsaliye ve e-fatura ile entegre edilecek. Malın nakliyecisi de bu sürece dahil olacak. Dolayısıyla üretim ve ithalat aşamasından inşaat müteahhitlerine kadar olan alım ve satım süreçleri sistem üzerinden izlenebilecek.

Yapı müteahhidi de İDİS’e kayıtlı olarak deposuna gelen demir bağlarını kontrol ederek teslim alacak.

Yapı denetim kuruluşları ise aldığı numunelere ait etiket bilgilerini elektronik ortamda sisteme kaydedecek. Ayrıca inşaat demiri güvenlikli numune etiketiyle etiketlenen inşaat demiri numunesi laboratuvara gönderildiğinde, çıkan sonuçlar İDİS’e yüklenecek.

Tüm paydaşların İDİS’e kayıt olma zorunluluğu bulunurken, sisteme aykırı durumların tespiti halinde usulsüzlük cezası kesilecek. İDİS dışında inşaat demiri üretimi, ihracatı, ithalatı, alışı, satışı ve kullanımı yapılamayacak.

Kaynak; https://www.patronlardunyasi.com/haber/insaatta-yeni-donem-insaat-demiri-adim-adim-takip-edilecek/297890

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ