Emlak Haberleri

İBB, İstanbul Yenileniyor Platformu’nu hayata geçirdi!

İBB, İstanbul Yenileniyor Platformu’nu hayata geçirdi!

İBB, şehrin kentsel dönüşümünü hızlandırmak için İstanbul Yenileniyor Platformu’nu hayata geçirdi. Böylece mülk sahipleri, internet üzerinden başvuru yapabilecek.

İstanbul Yenileniyor Platformu ile kentsel dönüşüm çalışmaları hızlanacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), şehrin kentsel dönüşümünü hızlandıracak olan İstanbul Yenileniyor Platformu’nu hayata geçirdi. Böylece konutunun riskli olduğunu düşünen mülk sahipleri, “istanbulyenileniyor.com“‘u kullanarak internet üzerinden kentsel dönüşüm başvurusu yapabilecekler. Başvuruyu değerlendiren birimler, binanın kriterlere uyması halinde kentsel dönüşüm işlemlerini ve süreci hızlandıracaklar.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu platformun tanıtımında bir konuşma yaptı. İmamoğlu, “Hayatlarımız, yaşamlarımız yıkılmasın. Hadi gelin İBB’nin garantörlüğünde, güven duyacağınız, şeffaf bu sistemle kentsel dönüşüm konusunda birlikte çok hızlı yol alalım” dedi.

Kriterleri sağlayan herkes başvurabilecek

Binasının deprem tehditi altında olduğunu düşünen herkes, Kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandıracak olan bu platforma site üzerinden başvurularını gerçekleştirebilecek. Proje kapsamında ilk etapta 1999 Marmara Depremi öncesinde yapılan mülkiyet sorunu içermeyen ve aynı parselde birden fazla yapının yer aldığı taşınmazların yenilenmesi planlanıyor.

İşte başvurunuzun olumlu değerlendirilmesi için öncelikli kriterler;

  • Yapının özel mülkiyette yer alması,
  • Parsel üzerinde birden fazla yapı olması,
  • Bu yapıların 1999 yılı öncesinde yapılmış olmasıdır.

444 06 04 – İstanbul Yenileniyor Platformu başvuraları almaya başladı

İstanbul Yenileniyor Platformu

Tanıtım toplantısı Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen “İstanbul Yenileniyor Platformu“, İBB iştirakleri olan KİPTAŞ, İstanbul İmar AŞ ve BİMTAŞ’ın ortaklığında yürütülecek.

Toplantının açılış konuşmasını KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt yaptı. Söz konusu platform ile kentsel dönüşüm başvurularının tek bir çatı altında toplanacağını belirten Kurt, “Tüm verileri kamuoyu ile de paylaşacağız. Hak sahipleri, yüklenici ve finans kuruluşlarını bir araya getirmeden tüm sistemin garantörü grup şirketleri olarak biz olacağız.” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu; “Deprem Kurulu kuralım”

Konuşmasına deprem ve kentsel dönüşüm meselesine verdikleri önemden bahsederek başlayan İBB Başkanı İmamoğlu, seferberlik ruhuyla bu konunun üstüne düştüklerini vurguladı. İmamoğlu, devletin ve konu ile ilgili tüm paydaşların içinde yer aldığı “Deprem Kurulu” kurulması talebinde bulundu.

Hızlı bir şekilde hareket etmeleri gerektiğini belirten İmamoğlu, “Üzerimize düşeni yapma gayret içerisindeyiz. Bu doğrultuda bütün kurumlarımızın iş birliği ile bir Deprem Kurulu’nun oluşmasını öneriyoruz. Bu kurulun içinde bilim, finansman, teknik, yerel yönetimler, devletimizin bütün kurumları olmalı. Kurul üyelerinin her gün sabah kalktığında işlerinin bu olduğu; başka hiçbir işinin olmadığı bir mekanizmayı İstanbul’da kurmalıyız. Bu Deprem Kurulu, İstanbul’un derdini bir arada çözmenin yeminini edip, bu uğurda mücadele etmeli. Başka türlü İstanbul’un Kentsel Dönüşüm sorununu çözemeyiz.” dedi.

Emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür eden İmamoğlu, “3 iştirakimize de onlara katkı sunan çok değerli daire başkanlıklarına da teşekkür ediyorum. Şehrimize ve 16 milyon İstanbulluya hayırlı, uğurlu olsun diyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; İmamoğlu, “İstanbul Yenileniyor Platformu”nu Tanıttı (ANKA)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ