Emlak Haberleri

Avrupa’da Konut satış ve kira fiyatları en fazla Türkiye’de arttı!

Avrupa’da Konut satış ve kira fiyatları en fazla Türkiye’de arttı!

Ülkemizde son yıllarda artan enflasyon oranları, Türk Lirası’nda gerçekleşen değer kaybı sonucu ekonominin gidişatından, konut satış ve kira fiyatları da olumsuz etkilendi.

Konut satış ve kira fiyatları en fazla Türkiye’de arttı

Ülkemizde son yıllarda artan enflasyon oranları, Türk Lirası’nda gerçekleşen değer kaybı, ekonominin gidişatına yön verdi. Bundan tüm sektörler olduğu gibi, konut satış ve kira fiyatları da olumsuz etkilendi. Nitekim Avrupa geneli Konut satış ve kira fiyatlarında Türkiye 1. sıraya yükseldi.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından paylaşılan verilere göre 12 aylık periyotta konut fiyatlarının en çok arttığı ülke Türkiye. Ülkemiz yüzde 32’lik bir artışla bu konuda lider konumunda. Bunun yanısıra Türkiye kira artışında da ilk sırada yer alıyor.

2021 yılının ilk döneminde Avrupa Birliği genel ortalaması ise, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,1’lik bir artış.

Konut fiyatlarının en çok arttığı ülkeler ise;

 • %32 ile Türkiye,
 • %17 ile Lüksemburg,
 • %15,3 ile Danimarka ve
 • %12 ile Litvanya oldu.

Artışın yaşandığı ülkelerin yanı sıra bazı ülkelerde ise konut fiyatlarında düşüş yaşandı. Değer kaybı yaşayan ülkelerin başında yüzde 5,8’lik düşüş oranı ile Kıbrıs geliyor.

Konut fiyatlarının en az arttığı ülkeler ise;

 • %1 ile İspanya,
 • %1,4 ile Romanya ve
 • %1,7 ile İtalya oldu.

Konut fiyatlarında azalmaların yaşanmasının sebebi ne?

Konutların fiyat ve kiralarında genelde bir artış yaşanırken, bazı AB ülkelerinde düşüş yaşandı. Peki bu fiyat azalmasının sebebi ne?

Fiyatlarda azalma yaşanan ülkelerde bunun başlıca sebepleri arasında “borç krizi” yer alıyor. Euro bölgesi krizi yaşayan ülkeler arasında Yunanistan, Kıbrıs, İspanya ve İtalya bulunuyordu. Bu ülkelerde bankaların borç verme kriterlerini daha zorlu bir hale getirmesi ile daha az konut satışı gerçekleşti. Yaşanan bu durum sonucunda da Yunanistan ve Kıbrıs gibi ülkelerde konut fiyatlarının çok az artmasına ya da fiyatlarda azalma yaşanmasına sebep oldu.

Eurostat verileri arasında Yunanistan ile alakalı veriler yer almıyor. Ancak Yunanistan Merkez Bankası verilerine göre son 10 yıl içerisinde Yunanistan’da konut fiyatlarında %29 düşüş yaşanmış.

Kira fiyatları da en çok Türkiye’de arttı!

2020 ile 2021 yılları arasında ülkemizde kiralar %9,4 oranında artış gösterdi. Eurostat‘tan alınan veriler kapsamında bu alanda ülkemiz zirveye yerleşmiş durumda. Kira fiyat artışlarının en çok olduğu ülke Türkiye.

Kira fiyatlarında artışın en çok olduğu ülkeler ise;

 • %9,4’lük artış ile Türkiye,
 • %5’lik artış ile Avusturya ve
 • %4,1’lik artı ile Letonya oldu..

Kira fiyatlarında da, konut satış fiyatlarında olduğu gibi düşüşün olduğu ülkeler mevcut. Bu ülkeler arasında Estonya, Malta ve Slovenya yer alıyor. Avrupa Birliği genelinde %1,2 oranında bir artış gözlenirken Estonya %3,1’lik bir düşüş ile kira fiyatlarında en çok düşüş yaşayan ülke.

Kira fiyatlarında düşüşün en çok olduğu ülkeler ise;

 • %3,1’lik düşüş ile Estonya,
 • %2,4’lük düşüş ile Malta ve
 • %2,2’lik düşüş ile Slovenya oldu.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; Türkiye, Avrupa’da konut ve kira fiyatlarının en fazla arttığı ülke oldu (Euronews)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ