Emlak Haberleri

Yeni yıl apartman aidatı artışlarına dikkat!

2022 yılı ile birlikte apartman aidatı fiyatlarına da zam yapıldı. Fahiş zam oranları ile karşılaşan site sakinleri ise bu artış karşısında şok oldu! Yüksek zam oranının personel ücretleri ve fatura giderlerindeki artışlar sebebiyle olduğu belirtilse de vatandaş oranı yüksek buldu. Uzmanlar ise aidatların belirlendiği genel kurullara “mutlaka katılın” uyarısında bulundu.

Hürriyet’ten Gülistan ALAGÖZ’ün haberine göre apartman aidatı fiyatlarında %100’ü aşan zamlar vatandaşta şok etkisi yarattı. Site yönetimleri gelen zamları, personel giderleri ve faturalardaki artışları gerekçe gösterdi. Ancak geliri aynı oranda artmayan vatandaş durumdan şikayetçi oldu. Zamlar karşısında itiraz yolu arayan site sakinlerinin bu durumda ne yapmalı?

“Mutlaka genel kurul toplantılarına katılın”

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz zamlar karşısında site ve apartman sakinlerinin yol haritasının nasıl olması gerektiğine değindi. Başkan Kiraz, “Aidat zamları yapılan genel kurullarda belirleniyor. Maalesef ülkemizde maliklerin büyük kısmı bu toplantılara katılmıyor, sonrasında gelen zamları görünce şok oluyor. O yüzden mutlaka genel kurul toplantılarına katılın. Kurula katılma hakkı mülk sahiplerine ait olsa da, kiracılar da vekalet alarak katılabilir.” dedi.

Örnekle durumu anlatan Kiraz:

  • “500 konutluk bir site üzerinden örnek verelim. 1. genel kurulda 251 temsilci katılmak zorunda, genelde bu rakam bulunamaz. Bu defa da çoğunluk aranmadan 2. genel kurul yapılır. Buna 60 kişi katıldığını düşünelim, 31 kişinin kararı ile 500 kişilik siteyi kimin nasıl yöneteceği, ne kadar aidat ödeneceği belirlenir.
  • Alınan karar sonrası genel kurula katılmayanlar toplantı tarihinden sonra 6 ay, katılanlar 1 ay içinde Sulh Hukuk Mahkemesi’ne dava açabilir. Burada hakim için önemli olan bir yolsuzluk, usulsüzlük olup olmadığı… Eğer yoksa itiraz kabul edilmez. Davalar 6 ay ile 1 yıl içinde sonuçlanır.
  • Bir usulsüzlük yok ama fahiş artışa itiraz edilecekse bu defa 1/3 malik toplanır ve olağanüstü genel kurul ister. Burada bazı kalemlerden tasarruf talep edilir. Mesela sitede 50 personel var 30 olsun, bahçıvan hizmeti her ay değil belli aylarda olsun, profesyonel yönetim şirketi yerine sitemizi biz yönetelim diyebilirler…” diye ekledi.

Artışlar Yüzde 46 ile Yüzde 113 Arasında Değişiyor

Yapay zeka tabanlı online site yönetim platformu Apti’nin kurucu ortaklarından Ali Emre Erişen, yeni yıl zamları üzerine çalışma yaptıklarını belirtti. Erişen, “Apartman aidatı zamlarında alt limitin yüzde 46 olduğunu gördük, bazı sitelerde ise yüzde 113’e varan artışlar oldu.” ifadesinde bulundu.

Gider kalemlerinden en önemlisinin personel ücretleri olduğuna değinen Erişen, “Site yönetimlerinde personellerin büyük çoğunluğu Asgari Ücret ile çalışıyor ve sitelerin bütçelerinin yüzde 60-65 oranını personel giderleri oluşturuyor. Bu nedenle asgari ücrete gelen artış önemli bir etken oldu. Ayrıca 2021 yılı içinde doğalgaz, elektrik ve su kullanımlarına yapılan zamlarda göz önüne alındığında bu faktörlerin hepsi 2022 yılı bütçelerinde ciddi artışlara yol açtı” dedi.

Üç büyük şehirdeki ortalama aidatlara da değinen Erişen, “

  • İstanbul’da geçen yıl ortalama aidat 648 lirayken bu yıl 1.024 lira oldu.
  • Ankara’da 551 liradan 887 liraya,
  • İzmir’de 455 liradan, 723 liraya geldi” dedi.

Usulsüzlük Durumunda Kayyum Talebi Hakkı

Yönetim kurulunun kendi başına zam yetkisinin olmadığını belirten Avukat Ali Güvenç Kiraz, “Yönetim kurulu kat malikleri genel kurulundan almadığı bir yetkiliyi kullanamaz, kendi başına zam yapamaz. Zam yapılması zorunlu olsa dahi yönetici olağanüstü genel kurulu toplar ve ek bütçe ister. Yoksa site yönetimi ‘bu kadar zam yaptım’ diyemez, derse usulsüzlük yapmış olur” dedi. Bu durumda maliklerin ya da kiracının hakimden kayyum talebinde bulunabileceğini belirtti. Kiraz, “Atanan kayyum yönetime gelir, inceleme yapar ve fazla harcamaları iptal eder” diye konuştu.

“Site Giderlerinden Mülk Sahipleri de Sorumlu”

Kiracıların giderleri incelemediği için yaptığı ödemelerin nerelerde kullanıldığını bilmediğini belirten Avukat Ali Güvenç Kiraz, “İşletme bütçesi ve yatırım bütçesi diye ayrım yapılır. İşletme bütçesi taşınmazın kullanımından kaynaklı giderdir ve kiracı katlanır. Temel harcamalar ve demirbaş kalacak kalemlerde ise mülk sahibi sorumlu. Örneğin asansör bakımı kiracıya ait, ama asansör değişecekse mal sahibi öder. Binada basit bir tadilatın masrafını kiracı karşılar. Ancak dış cephe boyama ya da bina güçlendirme faturasını ev sahibi öder. Apartman görevlisinin maaşı kiracının sorumluluğunda olsa da kıdem ihbar tazminatını mülk sahibi karşılar” dedi.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; Site sakinlerine aidat şoku! (Hürriyet)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, insaport.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Bu yazı, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Yazımız, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ