Emlak Haberleri

Yarım kalan daireden banka da sorumlu!

Yarım kalan daireden banka da sorumlu!

Ev satın alan, ancak evini teslim alamayan kişileri ilgilendiren karar istinaf mahkemesinden çıktı. Karara göre yarım kalan daireden banka da sorumlu. Mahkeme, vatandaşın ödediği peşinatın ve kredi ödemelerinin faizi ile birlikte iadesine karar verdi.

Evini teslim alamayan kişilere karşı kredi veren banka da sorumlu

İstinaf Mahkemesi, projeden ev satın alan, ancak evini teslim alamayan kişileri ilgilendiren emsal bir karar verdi. Alınan karara göre yarım kalan daireden banka da sorumlu. Hürriyet Gazetesi’nin yaptığı haber göre, satın aldığı konutu teslim alamayan kişilere ödedikleri peşinat ve kredi ödemeleri faiziyle birlikte iade edilecek.

Hukukçulara göre bu durum emsal teşkil edecek

Konu ile ilgili görüşlerine baş vurulan hukukçular, verilen kararın benzer durumda olan kişiler için emsal durum teşkil edeceği görüşünde. Türkiye’de İstanbul ağırlıklı olmak üzere, yarım kalan birçok konut projesi yer alıyor. Bu yüzden, konut satın alma umuduyla projelere başvuran tüketiciler mağdur durumda.

Bu mağdurlardan biri olan Özge Göktekin de konut satın almak istediği inşaat şirketi ile bankaya karşı dava açtı. Ve nitekim Göktekin, giriştiği hukuk mücadelesinde haklı çıktı. Tüketici mahkemesinde alınan kararı takiben istinaf mahkemesi Özge Göktekin’i haklı gördü. Böylelikle davacı, emsal niteliğindeki davayı kazanmış oldu.

Projeye Kayyum atanmış, daha sonrasında proje yarım kalmıştı

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 18. Hukuk Dairesi‘nde görülen dava detaylarına göre;

  • Özge Göktekin, 2015 yılında konut satın almaya karar verdi.
  • Dumankaya İnşaat A.Ş’nin Esenyurt’daki projesinde karar kıldı.
  • Taraflar 29 Mart 2015 tarihinde 141.000 TL değerindeki daire için sözleşme imzaladı.
  • Göktekin, 34 bin 250 TL peşinat, 105 bin 750 TL banka kredisi kullandı.
  • Sözleşmeye göre satın alınan konut için teslim tarihi 31 Ağustos 2017 tarihiydi.

Ödemelerini yaptığı konutun teslimini bekleyen Göktekin, konutunu zamanında teslim alamadı. 15 Temmuz 2016 Darbe girişimi sonrasında devlet, Dumankaya İnşaat’a kayyum atadı. Ardından TMSF‘ye devredilen şirketin projeleri yarım kaldı. Söz konusu projelerden biri de Özge Göktekin’in satın aldığı konut projesiydi.

Sözleşmelerin iptali için dava açıldı

Satın aldığı konutun teslim edilmediğini gören Göktekin, konuyu İstanbul Anadolu 2. Tüketici Mahkemesi’nde açtığı dava ile yargıya taşıdı. Dava dilekçesinde Göktekin’in talepleri sunlardı;

  1. Şirket ile yapılan konut satış sözleşmesinin iptali,
  2. Bankayla yapılan kredi sözleşmesinin iptaliydi.

Görülen davada mahkeme Göktekin’i haklı buldu. Ve mahkeme, davacının yaptığı ödemenin iadesi yönünde karar verdi. Ardından istinaf mahkemesinin kararına banka ve inşaat şirketi avukatları itiraz etti. Ancak neticede Özge Göktekin haklı bulundu ve her iki sözleşmenin de iptali gerçekleşti.

İnşaat şirketi de banka da sorumlu!

Mahkemenin verdiği karara göre;

Davacıya ödediği 81.214 lira iadesi gerçekleşecek. Bununla bereber banka ve inşaat şirketi söz konusu tutarın 4 yıllık faizini de ödeyecek. Toplamda inşaat şirketi ve banka, Göktekin’e icra yoluyla 133.000 TL’lik geri ödeme yapacak.

Av. Şenol Saltık konuyla alakalı olark şu bilgileri verdi “Bu karar, benzer nitelikteki birçok davaya emsal olacaktır. Böylece, yarım kalan inşaatlara kredi veren bankanın da sorumlu olduğu tescillenmiş oldu.”

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; Bitmeyen daireden banka da sorumlu (Hürriyet)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, insaport.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Bu yazı, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Bu yazı, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ