Emlak Haberleri

Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması Değişikliği Resmi Gazete’de yayımlandı!

Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması Değişikliği Resmi Gazete’de yayımlandı!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmelik Değişikliği Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmelik Değişikliği Resmi Gazete’de yayımlandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmelik Değişikliği 14 Kasım 2023 Salı tarihli ve 32369 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlandı.

Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması Değişikliği MADDE 1

2/3/2019 tarihli ve 30702 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmeliğin 5 inci maddesinin onuncu fıkrasında yer alan “tarafından” ibaresinden sonra gelmek üzere “birleşmenin ticaret siciline tescilinden bir yıl sonra” ibaresi eklenmiştir.

MADDE 2

Aynı Yönetmeliğin 13 üncü maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendinde yer alan “IV-A(10) grubu” ibaresinden sonra  gelmek üzere “ile tek katlı I-B(4) ve III-A(6) grubu” ibaresi eklenmiştir.

MADDE 3

Aynı Yönetmeliğin 14 üncü maddesinin üçüncü fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“a) B, B1, C, C1, D ve D1 grubundakiler, yapı yaklaşık maliyeti, belge grubunun gerektirdiği asgari iş deneyim tutarını;  E grubundakiler yapı yaklaşık maliyeti, belge grubunun gerektirdiği asgari iş deneyim tutarının 1,15 katını geçmeyen yapım işlerini,”

MADDE 4

Aynı Yönetmeliğin 16 ncı maddesinin dokuzuncu fıkrasında yer alan “IV-A(10) grubu”  ibaresinden sonra gelmek üzere “ile tek katlı I-B(4) ve III-A(6) grubu” ibaresi eklenmiştir.

MADDE 5

Bu Yönetmeliğin;

a) 1 inci maddesi yayımı tarihinden altı ay sonra,

b) Diğer hükümleri ise yayımı tarihinde,

yürürlüğe girer.

MADDE 6

Bu Yönetmelik hükümlerini Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı yürütür.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2023/11/20231114-10.htm

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ