Emlak Haberleri

Ünlü Prof.dan Olası İstanbul Depremi açıklaması geldi;

7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Depremlerinden sonra gözler olası İstanbul Depremi üzerine çevrildi.

Gözler olası İstanbul Depremi üzerine çevrildi

45 binden fazla insanın canını kaybettiği, asrın felaketi olarak nitelendirilen, merkez üssü Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan, 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Depremlerinden sonra gözler olası İstanbul Depremi üzerine çevrildi. Nitekim ünlü Jeolog İstanbul’da depremi en çok hissedecek hattı açıkladı.

Prof. Dr. Okan Tüysüz, “İstanbul sahil kesimi depremde 10 şiddetini görecek. Yani olası 7.6’lık bir depremde zemindeki sarsıntı 10 şiddetinde hissedilecek demek istiyoruz” dedi.

“Olası İstanbul Depremi şu hattı daha fazla etkileyecek”

NTV’ye konuk olan Jeolog Prof. Dr. Okan Tüysüz, olası bir İstanbul Depremi ile ilgili şu açıklamalarda bulundu;

“En fazla sarsılacak olan yerler denize bakan kısımlar olacak. İstanbul’un ya da Marmara’nın denize bakan kesimlerinde örneğin Tuzla’da sahil şeridinde Eminönü’nden başlamak üzere Çekmece’ye kadar olan sahil şeridinde en yüksek sarsıntıyı hissedeceğiz. Ancak bu, oradaki tüm binaların yıkılacağı anlamına gelmez. İyi bir bina buna karşı koyabilir. En azından burada beklenti binanın çökmemesidir.

İstanbul’un yapı stoğunda 1 milyon 160 bin bina var bunun 5-6 yüz bininin depreme çok dayanıklı olmadığı da bir gerçek. Zira sahil kesimi 10 şiddetini görecek. 7.6’lık bir depremde zemindeki sarsıntı 10 şiddetinde hissedilecek demek istiyoruz. Kötü bir zemin olduğunda deprem dalgalarını büyütüyor.

Asya ve Avrupa yakasında sahile yakın ve birinci köprünün güneyi en fazla sarsıntıyı alacak bölge olarak görünüyor. Hatay ya da Kahramanmaraş‘ta zemin sıvılaşması olaylarını çok yaygın gördük. İstanbul’da zemin sıvılaşması beklentisi çok az yerlerde var.

Veliefendi, Kadıköy Kurbağalıdere gibi, Vatan Caddesi Lykos deresi gibi yerler eski dere yatakları. Buralarda sıvılaşma ihtimali var. Ayrıntılar İBB’nin web sayfasında var.”

İBB Meclis toplantısında “İstanbul Deprem Seferberlik Planı” sunumu yapıldı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Sn. Ekrem İmamoğlu, Meclis toplantısında “İstanbul Deprem Seferberlik Planı” ile ilgili 13 bölümlük detaylı bir sunum yaptı. Zira asrın felaketi olarak nitelendirilen, merkez üssü Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan, 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Depremleri sonrası gözler yine olası İstanbul Depremi’ne çevrildi.

Deprem Riski altındaki kentlerden tersine deprem göçü başladı

45 binden fazla insanın canını kaybettiği, asrın felaketi olarak nitelendirilen, merkez üssü Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan, 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Depremlerinden sonra, başta İstanbul olmak üzere, risk altındaki kentlerden deprem göçü başladı. Nitekim 1999 Marmara Depremi’ni hatırlayan İstanbul sakinleri, bir yandan kent içinde daha az riskli semtlere taşınma arayışına girerken, bir yandan da kent dışına göç ediyor.

Gözler İstanbul Deprem Haritası ve riskli ilçelere çevrildi

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Afet Yönetim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Murat Utkucu, merkez üssü Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan, 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Depremleri ile ilgili bir rapor hazırladı. Zira raporda SAÜ Jeofizik Mühendisliği Bölümü Başkanı Utkucu, bu iki büyük Kahramanmaraş Depremi’nin bölgedeki 500 yıllık sismik sessizliği bozduğunu ifade etti. Dolayısıyla asrın felaketi olarak nitelendirilen merkez üssü Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan iki büyük deprem sonrası gözler İstanbul Deprem Haritası ve riskli ilçelere çevrildi.

6 Şubat Kahramanmaraş Depremleri ile ilgili ilk izlenimlerim

Bu makalede asrın felaketi olarak nitelendirilen, merkez üssü Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan, 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki 6 Şubat Kahramanmaraş Depremleri ile ilgili ilk izlenimlerimi ele aldım. Saygılarımla, İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; https://www.patronlardunyasi.com/haber/Unlu-Prof-Istanbul-da-depremi-en-cok-hissedecek-hatti-acikladi/275660

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ