Emlak Haberleri

TÜRKÇİMENTO yanıt verdi; “Çimentoda en büyük maliyet enerji.”

TÜRKÇİMENTO yanıt verdi; “Çimentoda en büyük maliyet enerji.”

İMKON’un yükselen çimento fiyatları karşısındaki eylem kararına cevap geldi. Çimento sektörünün yüzde 94’ünü temsil eden TÜRKÇİMENTO, elektrik fiyatlarındaki sürekli artışın maliyetlerini arttırdığına dikkat çekti.

TÜRKÇİMENTO; “İnşaatta en az çimentonun fiyatı arttı.”

Çimento sektörünün yüzde 94’ünü temsil eden TÜRKÇİMENTO Birlik Başkanı Fatih Yücelik dünyanın en ucuz çimentosunu sattıklarına dikkat çekerken, “150 metrekare bir evde çimento maliyeti yüzde 3. Biz, tonu 35 dolara dünyanın en ucuz çimentosunu satıyoruz. Bize en yakın, 70 dolarla Çin satıyor. İç pazara maliyetin altında satıyoruz. Çok üstümüze geliyorlar. İnşaatta diğer maliyetler içerisinde en az çimentonun fiyatı arttı. İhracat kısıtlaması gündemde. Biz artık fabrikaları devretmeye hazırız. İnşaatçılar daire fiyatında yüzde 50 indirim yapsın söz veriyoruz çimentolarını bedava vereceğiz” diye konuştu.

Hürriyet Gazetesi’nden Emre Eser‘in haberine göre meydana gelen enerji ve hammadde fiyatlarındaki artış yüzünden birçok sektörde üretim süreçleri zorlanıyor. İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) tarafından alınan eylem kararı ile çimento fiyatlarının aşağı çekilmesi gerektiğine vurgu yapılmıştı. “Müteahhitler, Çimento fiyatlarındaki yükseklik sebebiyle 2 Eylülde iş bırakıyor!” Durum karşısında çimento üreticileri yaptıkları açıklamalarda maliyetin altına satış yaptıklarını ve aradaki farkı yaptıkları ihracat ile kapattıklarını belirtti.

“İhracatın durdurulması sektörün sonunu getirir”

Gaziantep’te düzenlenen Anadolu Buluşmaları vesilesiyle konuşan TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik, ilerleyen süreçte çimento ihracatının durdurulması gibi konuların gündeme gelmesinden yakındı. Böyle bir durumun sektörün sonunu getireceğine değinen Başkan Yücelik, “Üretim fazlası olan bir sektörüz. İç pazarın tüketimi belli. Kimse bu maliyetin altından kalkamaz. Fabrikaların bazılarını durdurmak zorunda kaldık. Böyle giderse diğerleri de duracak.” dedi.

Üretimin zorlaştığından ve maliyetlerin arttığından yakınan Yücelik, “Sektörün yüzde 94’ünü temsil ediyoruz. Fabrikalarda 17 bin 200 işçi çalışıyor. 115 milyon tonluk toplam kapasitemiz var. 27 firma 76 tesis ile üretim yapıyor. İhracatta dünya ikincisiyiz. 1.1 milyar dolarlık yıllık ihracatımız gerçekleşti. Ancak ayakta kalmakta zorlanıyoruz. Bizim devletten aldığımız fiyata tüm tesisleri devretmeye hazırız. İsteyen inşaatçıya da devrederiz.” ifadelerini kullandı.

“Bir ton çimentonun banttan çıkış fiyatı 340 lira”

Çimento üretimindeki en büyük maliyetin enerji kalemi olduğunu belirten Yücelik, her gün zamlanan enerji giderleri yüzünden artışın kaçınılmaz olduğuna değindi. Kalem kalem maliyeti açıklayan başkan, “İnsanlar, “Kayadan çimento yapıyorsunuz. Hangi maliyetiniz yüksek?” diyor. Bir ton çimentonun içinde;

  • 207 lira kömür, 86 lira elektrik maliyeti var.
  • Torba kağıdını Euro ile alıyoruz.
  • Kağıt, hammadde ve işçilik 106 lira.
  • KDV hariç bir ton çimentonun banttan çıkış fiyatı 340 lira.
  • Bizim bunu 500 liradan aşağı satmamamız lazım” diye konuştu.

Özdemir: “Günah keçisi olduk!”

Ocak ayından itibaren kullandıkları elektriğin yüzde 61 zamlandığını söyleyen TÜRKÇİMENTO Başkan Yardımcısı Nihat Özdemir ise “Petrokok fiyatları da katlanıyor. Elektrik sürekli zamlanıyor. Bizim en büyük maliyetimiz enerji. Çimento üretiminde binlerce derecelik fırınlar kullanılıyor. Bu fırınlar da enerji harcıyor. Biz artan enerji maliyetlerine rağmen çalışıyoruz. Bu kadar maliyet artışı varken biz sorumlu gösteriliyoruz. Dünyanın en ucuz çimentosunu satıyoruz. Ama şartlar bizi çok zorluyor. Bir konutta en düşük maliyet çimentodur” dedi.

Sektördeki geçmişe oranla yabancı yatırımcı oranının düştüğünü ifade eden Özdemir, “Günah keçisi olduk. İhracata getirilecek kısıtlama üreticiler için büyük bir problem oluşturur. Bu ülke ekonomisi için de ciddi sorunları getirir. Öngörülebilir bir ortam olması gerekiyor. Bu şartlarda yabancı yatırımcı sadece Türkiye’ye Bodrum’a tatil için gelir. Daha da zor…” diye konuştu.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Bu yazı, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Kaynak; ‘Fabrikaları devretmeye hazırız’ (hurriyet.com.tr)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ