Emlak Haberleri

On binlerce Kamu Müteahhidi iflasın eşiğinde!

Artan inşaat maliyetleri karşısında çaresiz kalan on binlerce Kamu Müteahhidi iflasın eşiğinde. Bazı firmalar teminat mektuplarını yakma noktasına geldi.

Kamu müteahhidi havlu attı

Yüksek artışlar yaşanan inşaat maliyetleri karşısında on binlerce Kamu müteahhidi iflasın eşiğine geldi. Kamu Müteahhitleri Platformu aracılığı ile yaşadıkları zorlu durumu duyurmaya çalışan inşaat firmaları çeşitli taleplerde bulunuyor. Dinamik fiyat farkı, süre uzatımı, koşulsuz ve cezasız tasfiye hakkı kamu müteahhitlerinin istekleri arasında.

Dünya Gazetesi’nden Hatice A. Özsökmen ve Takip Öztürk’ün haberine göre bazı firmaların teminat mektuplarını yakma noktasına geldiği belirtiliyor. Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan sektör temsilcileri ise gerekli tedbirlerin bir an önce alınması gerektiğini aksi takdirde binlerce firmanın iflas ile karşı karşıya kalacağı uyarılarında bulunuyor. Bu iflas ile projelerin riske gireceği ve hem sektörün hem de kamunun ciddi zararlar ile karşılaşabileceğine de vurgu yapılıyor.

“Firmaların bu şekilde işlerine devam etmesi mümkün değil”

Kamu Müteahhitleri Platformu Üyesi ve Özen İnşaat Kurucusu Emin Özen konu ile ilgili şu açıklamalara yer verdi:

“İnşaat maliyetleri yüzde 200- 300 oranında artarken firmaların bu şekilde işlerine devam etmeleri mümkün değil. Sözleşmelerinde fiyat farkı şartı olmayan firmaların iflası kaçınılmaz görünüyor. Bu durum sadece firmaları değil Türkiye’yi de iflasa götürür. Türkiye’de istihdamın yüzde 6-7’si inşaat sektöründen geliyor. Lokomotif sektör olarak inşaat yan sektörleri de ayakta tutuyor. Kamu projelerini alan firmalar olarak iş bitimine kadar dinamik fiyat farkı, süre uzatımı ve tasfiye hakkı istiyoruz. Bu gerçekleşmezse Türkiye bir inşaat çöplüğüne dönecek. Kamu projeleri yarım kalacak. Bu aynı zamanda sosyal ve siyasal sorunlara da neden olacak. Üç aydan bu yana 2 bine yakın firmanın bir araya geldiği bu platformda sesimizi duyurmaya çalışıyoruz.”

“Bütün kalemlerde çok fazla fiyat artışı var!”

Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Bora Kanevetçi ise maliyetlerde hızlı artış karşısında meslektaşlarının işe başlayamadığını ve mevcut işlerini de bitirmekte zorluklar yaşadığını söyledi. Bora Kanevetçi, “Temel inşaat malzemesi olan başta beton, demir, çimento, pvc, cam, seramik ve diğer tüm kalemlerde çok fazla fiyat artışı var. Özellikle bazı kalemlerde meydana gelen artışlar dövizin, akaryakıtın, doğal gazın, elektriğin çok çok üzerinde. Yapsat yapan meslektaşlarımız, inşaatı devam eden bir binada 1 TL’ye sattığı daireyi 2 TL’ye mal edemiyor. Bina bitinceye kadar oluşan zarar ortada. Pek çok meslektaşımız ellerindeki işleri teslim etmek için çaba gösteriyor. Yeni projelerde ise fiyat bile veremiyor zira maliyetini hesaplayamıyor. Bir başka önemli sorunumuz müteahhitler vadeli mal alamıyor. Hatta parasını peşin vermek istesen dahi önceden bağlantı yapamıyorsun. Hal böyle olunca meslektaşlarımız ticaretlerini sürdürmekte zorlanıyorlar” ifadelerine yer verdi.

“İnşaat sektörü acilen desteklenmelidir”

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Burkay Güçyetmez ise ardı kesilmeyen zamlar karşısında inşaat müteahhitlerinin dayanmaya gücünün kalmadığını belirtti. Güçyetmez açıklamalarına şöyle devam etti: “Müteahhitlerin ve sektörün zora girmesinin başta işsizlik olmak üzere ülkemize ve dolayısı ile ilimize çok yönlü sosyal ve ekonomik kötü sonuçları olacaktır. İnşaat sektörünün nasıl düzlüğe çıkarılacağı yönünde ciddi kararlar alınmalı ve inşaat sektörü acilen desteklenmelidir. Girdi maliyetlerine yapılan zamların durdurulması için acilen yetkililer harekete geçmeli, ayrıcı da girdi maliyetlerini azaltıcı önlem paketleri devreye sokulmalıdır. Ayrıca kamu müteahhitliği yapan meslektaşlarımıza işi tasfiye etme hakkı da tanınmalıdır.”

“Fiyat farkı kararnamesi yaralara ilaç olamadı”

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, sektörün en büyük sıkıntısı olan bu öngörülemez düzeydeki maliyet artışlarının telafisi için TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren fiyat farkı kararnamesinin yaralara ilaç olmadığını belirtti. Yıldırım, konuyla ilgili şunları söyledi: “Düzenleme, inşaat sektörü ile onun doğrudan ve dolaylı etkisi altındaki çok sayıdaki alt sektörün sorunlarına çare olmaktan uzak kalmış ve sektörün en önemli beklentisi olan tasfiye hakkına da yer verilmemiştir. Dolayısıyla kamu müteahhitlerinin birçoğu ne yazık ki iflasın eşiğine gelmiş durumda. Eğer bu yaralar sarılmaz, sektörün yaşadığı sorunlara tatmin edici ve kalıcı çözümler getirilmezse ekonomimizde çok daha derin yaralar açılması işten bile değil. Taleplerimiz binlerce kişinin ekmek kapısının kapanmasını önlemek için. Türkiye’deki 80 bine yakın müteahhittin ticari faaliyetlerinin durması demek bir milyona yakın işçinin doğrudan işsiz kalması anlamına geliyor ki bunun ekonomik ve toplumsal sonuçları da ağır olacaktır. Kamuya iş yapan müteahhitler için en ivedi alınacak tedbirler; ek fiyat farkının devam eden işler için iş bitim süresine kadar ödenmesi ile birlikte başlamamış veya yüzde 50’den az ilerlemiş işler için tasfiye hakkı getirilmesidir.”

“Mağduriyetin çözülmesi ile muhtemel iflasların önüne geçilebilir”

Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Başkanı Metin Güler‘de binlerce kamu müteahhidi olduğunu ve bu firmalara fiyat farkı verilmesi ve cezasız tasfiye hakkı tanınması gerektiğine değindi. Güler konuşmasına şöyle devam etti, “Emtia fiyatlarının hızla artması kamuya iş yapan müteahhitleri mağdur etti. İnşaat sektörü için hayati önem taşıyan tüm malzemelerin fiyatları küresel piyasalarda alt üst oldu. Demirden çimentoya kadar birçok üründe fiyatlar üçe ve hatta dörde katlandı. Bu durum hem malzeme tedarik etmede hem de maliyet hesabında büyük sorun yaşatıyor.”

İnşaat sektörünün maliyetlerini etkileyen emtia fiyatlarındaki artışın öngörülemez olduğunu aktaran Güler, “Kamu ile iş yapan inşaat sektöründeki firmaların bu emtia fiyatlarıyla ayakta kalması ve faaliyetlerine devam etmesi mümkün değil. Kamuyla iş yapan tüm firmaların fiyat farkı ve tasfiye hakkı beklentisi var. Devletin gerekli adımları atmasını bekliyoruz. Bugüne kadar iyi niyetle sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmiş ancak küresel çaptaki fiyat artışlarından olumsuz etkilenerek taahhütlerini yerine getirmekte zorlanan firmalara da ek süre tanınması gerekiyor. Sektörde yaşanan mağduriyetin çözülmesi ile muhtemel iflasların önüne geçilebilir.”

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; Kamu müteahhidi havlu attı (dunya.com)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Bu yazı, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ