Emlak Haberleri

“Kentsel Dönüşüm çalışmaları 2035 yılında bitecek”

“Kentsel Dönüşüm çalışmaları 2035 yılında bitecek”

Bakan Kurum; “Türkiye genelindeki tüm Kentsel Dönüşüm çalışmaları 2035 yılına kadar tamamlanacak.” dedi. Peki bu süre ne derece makul?

“Riskli bölgelerde kentsel dönüşüme girmemiş bina kalmayacak”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, son sürat devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları için 2035 yılında tamamlanacak dedi. İstanbul’da kentsel dönüşüm projesi kapsamında vatandaşlarla bir araya gelen Bakan Kurum, “Bugüne kadar 3 milyon konutumuzu dönüştürdük. Yani 12 milyon vatandaşımızın can ve mal güvenliğini teminat altına aldık.” ifadelerinde bulundu.

Anadolu Ajansı’ndan Kübra Kara’nın haberinde yer alan bilgilere göre Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında bilgiler verdi. 2035 yılına kadar çalışmaların tamamlanacağını ve deprem riskli bölgelerde kentsel dönüşüme girmemiş binanın kalmayacağı bilgilerini veren Kurum, devam eden çalışmalardan bahsetti.

Kentsel Dönüşüm seferberliği ile 3 milyon konut dönüştürüldü

Gaziosmanpaşa Yıldıztabya Mahallesi’ndeki 1. Etap Kentsel Dönüşüm Projesi ile Sarıgöl 12B Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında daire sahipleri ile iftar programında buluşan Bakan Kurum, akşam ezanı öncesinde konuşma yaptı.

Malatya Pötürge’de meydana gelen 5,2 büyüklüğündeki depremde can kaybı yaşanmadığını belirten Kurum, vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum konuşmasına şöyle devam etti:

“İşte bu depremlerde acıların yaşanmaması için 2012 yılında başlattığımız ve Türkiye’nin en büyük şehircilik hareketi olan Kentsel Dönüşüm seferberliğiyle 81 ilimizin tamamında afetlere karşı risk taşıyan tüm binaları yeniliyoruz. Bugüne kadar 3 milyon konutumuzu dönüştürdük. Yani 12 milyon vatandaşımızın can ve mal güvenliğini teminat altına aldık.”

350 bin kentsel dönüşüm ve sosyal konut inşası devam ediyor

Ülkemizin her köşesinde 120 milyar liralık yatırım bedeli ile 350 bin kentsel dönüşüm ve sosyal konut inşasının devam ettiğini belirten Kurum, şu ifadelere yer verdi:

“2035 yılına geldiğimizde inşallah Türkiye’nin deprem riski olan bölgelerinde kentsel dönüşüme girmemiş hiçbir binamız kalmayacak. İstanbul’umuzun her yerinde kentsel dönüşüm diyerek, 39 ilçemizin tamamında on binlerce konutumuzu dönüştürdük. Şu anda sahada 140 bin konutumuzun inşasına süratle devam ediyoruz. Çünkü bizim artık kentsel dönüşümde gerek İstanbul’umuzda gerek tüm şehirlerimizde ne bir saat ne bir dakika ne de bir saniye kaybetmeye hiçbir şekilde tahammülümüz yok.”

Gaziosmanpaşa’da yapılan yeni kentsel dönüşüm projeleri ile Sultangazi, Esenler, Bayrampaşa ve Eyüpsultan’daki çalışmaları birleştiren Kurum, İstanbul Avrupa Yakası’nda kentsel dönüşüm ağını ördüklerini belirtti. Bu çalışmalar kapsamında toplam 6 proje alanında ilk 1000 konutu 2021 yılında teslim ettiklerini söyledi.

“İstanbullu kardeşlerimize nefes aldıran yaşam alanları üretmeye devam edeceğiz”

Bakan Kurum, yapımına devam edilen konutların etap etap tamamlanacağını söyleyerek, “2023 yılına kadar 6 bin 500 yeni ev ve iş yerimizi sizlere teslim edeceğiz. Yeşil ağımıza gelince, bakın biz, Esenler’de 15 Temmuz Millet Bahçesi, Sultangazi’de Sultangazi Millet Bahçesi, Gaziosmanpaşa’mızda da 1 millet bahçemizin açılışını yapmıştık. Bu 3 millet bahçemiz, Alibeyköy Barajı’ndan başlayan gençlik parkları, yürüyüş yolları, bisiklet yolları ile Haliç’e ve Tarihi Yarımada’ya kadar uzanan yeşil bir ağı oluşturuyor. Bu yeşil ağı her geçen gün daha da genişletiyoruz. İstanbullu kardeşlerimize nefes aldıran, şehrin gürültüsünden uzak, yeni sosyal yaşam alanları üretmeye devam edeceğiz.” dedi.

İstanbul’a değer katan yatırım ve projelere imza attıklarını belirten Kurum, son sürat bu çalışmalara devam ettiklerini belirterek, “Bu anlamda kaybedecek bir günümüz bile yok. Her zaman İstanbul‘umuz, Gaziosmanpaşa’mız için çalıştık, çalışmaya da devam edeceğiz. Bizim için asıl olan ülkemizi 2023 hedeflerine ulaştırmak, gençlerimize 2053 vizyonlarını hayata geçirebilecekleri büyük ve güçlü Türkiye’yi emanet etmektir. Bundan sonra da ‘Halka hizmet, Hakka hizmettir‘ anlayışıyla tüm şehirlerimizi, İstanbul’umuzu, Gaziosmanpaşa’mızı sahip olduğu doğası, tarihi, kültürel dokusuyla geleceğe daha güçlü hazırlamak için kar kış, gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

Peki bu süre ne derece makul?

Bakan Kurum’un, 2035 yılına kadar kentsel dönüşüm çalışmalarının tamamlanacağı ifadesi ile ilgili konunun uzmanları görüş beyan etti.

Hatırlayacak olursak, 1999 Marmara Depremi‘nden sonra Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2007 yılında revize edildi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 yılında son halini aldı.

Dolayısı ile 2007 yılına kadar inşa edilen üst yapılar, 2040’lı yıllara gelindiğinde ekonomik ömürlerini büyük oranda tüketmiş olacak. Öte yandan uzmanlar bu süre zarfında her an yeni bir yıkıcı deprem de beklemekteler.

Bir diğer husus da; ülkemizin kentsel dönüşüm çalışmaları ada bazında dönüşümden ziyade bina bazında yenileme şeklinde gitmektedir. Bunun yanında aradan geçen zaman içerisinde yenilenen bina sayısı hedeflenenin çok gerisinde kalmıştır. Dolayısı ile riskli yapıların ivedilikle yenilenmesi önem arz etmektedir.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

İnşaat Mühendisliği | Betonarme Bağ Kirişi | Briket Duvar Örme – YouTube

Kaynak; Bakan Kurum: Türkiye’nin deprem riski olan bölgelerinde kentsel dönüşüme girmemiş hiçbir binamız kalmayacak (AA)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Yazımız, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Bu yazı, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ