Emlak Haberleri

İnşaat malzeme fiyatları son 30 ayda yüzde 500 arttı!

İnşaat malzeme fiyatları son 30 ayda yüzde 500 arttı!

İnşaat demiri, beton ve çimento gibi inşaat malzeme fiyatları son 30 ay içerisinde yüzde 450-500 artış gösterdi diyen İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, konut fiyatlarındaki artışın, malzeme fiyatlarındaki artışın altında kaldığına değindi.

“Ana demir, çimento gibi malzemelerinde fiyat artışı yüzde 450 – 500 arasında”

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, inşaat malzeme fiyatları ve fiyatlarda yaşanan artışlar hakkında açıklamalarda bulundu. Konut fiyatlarının, malzeme fiyatlarının yükselişini yakalayamadığını belirten Başkan Durbakayım, arzın yetersiz olduğu, arsa maliyetlerinin yüksek olduğunu ve ham madde fiyatlarında artışların yaşandığını ve bunların konut fiyatlarını etkilediğini söyledi.

Ocak 2020 ile Nisan 2022 arasındaki 30 aylık zaman dilimindeki artışlardan bahseden Durbakayım, “2020 Ocak ayı ile Nisan 2022 ortalamasını aldığımızda;

  • Ana demir, çimento gibi malzemelerinde fiyat artışı yüzde 450 – 500 arasında.
  • Demir yüzde 400 arttı,
  • Hazır beton yüzde 478,
  • Çimentoda yüzde 516 artış yaşandı.
  • Ortalama yüzde 450-500 gibi bir artış yaşandı.” dedi.

“Metrekare maliyeti 24 bin liraya çıktı”

Metrekare maliyetlerinin 24 bin lira seviyesine çıktığını belirten Durbakayım, “Yüzde 50 ile kat karşılığı yapıldığını varsayarsak ki yüzde 50’yi geçti bu oran 12 bin TL’lik satılabilir alan maliyetiniz 24 bin TL. Yani metrekare maliyeti 24 bin liraya çıkmış oluyor.” ifadelerine yer verdi.

Asıl maliyetlerin kira fiyatlarına yansıtılmadığını söyleyen Durbakayım açıklamalarına şöyle devam etti:

“Bir an evvel konut üretimi için bir tedbir alınması lazım. Çünkü, yarın kiralama noktasında erişilemeyecek rakamlar olacaktır. Bu da insanları birlikte oturmaya itecektir. 2004’ten önceki daire alımlarındaki imkanlar kayboldu. O noktalara geri dönebilmek için hem faiz oranlarının makul bir seviyeye inmesi lazım, hem de ikinci el piyasaları için mortgage kredisinin devreye girmesi lazım. En büyük girdi olan arsa fiyatlarının daha makul fiyatlara edinilebilmesi lazım. Bunlarla ilgili planlama yapıldığında konutta ancak ulaşılabilir rakamları görmek mümkün olur.”

“Sektörü şu an ayakta tutan yabancıya yapılan satış”

Yabancıya konut satışının ev fiyatlarındaki etkisinin yüzde 4-5 olduğunu belirten Durbakayım, “Sektörü şu an ayakta tutan yabancıya yapılan satış. Yabancı belli bölgelerden alıyor ve bu da sayıca çok fazla değil. Yabancı buradaki rakamları bildiği için aşırı bir fiyattan satmak söz konusu değil.” dedi.

İnşaat malzeme fiyatları arttıkça konut fiyatlarının artışının durdurulamayacağını belirten Durbakayım, yükselen maliyetler ile milyonun altında konut kalmadığını söyledi. Durbakayım, “Arsa girdisi ne kadar aşağı çekilirse o kadar makul seviyelere iner fiyatlar. Nüfusun büyükşehirlere yığılması sonucu arsa fiyatları çok kıymetli. Gelişmiş ülkelerde dahi bu kadar lüks imalat yapılmıyor.” ifadelerine yer verdi.

“İstanbul’da senelik artış oranını yüzde 106,3”

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas da yükselen konut fiyatları ile ilgili açıklamalara yer verdi. Merkez Bankası tarafından açıklanan “Konut Fiyat Endeksi” verilerine değinen Elmas, Şubat ayında ev fiyatlarında senelik artışın yüzde 96,4 olduğunu belirtti. İstanbul’da senelik artış oranının yüzde 106,3 olduğunu söyleyen Elmas, aylık bazda yükselişin ise yüzde 13,5 olduğunu belirtti.

Elmas, Şubat 2022 Konut Fiyat Endeksi verilerine göre, geçtiğimiz senenin Şubat ayında 3 bin 632 lira olan Türkiye geneli ortalama metrekare fiyatının, 7 bin 965 liraya yükseldiğine dikkat çekti.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; İstanbul’da konut talebi ve fiyatlar arttı (cumhuriyet.com.tr)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Yazımız, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ