Emlak Haberleri

Emlak Vergisi Borcu bulunan Gayrimenkul alınamayacak!

Emlak Vergisi Borcu bulunan Gayrimenkul alınamayacak!

Meclise sunulan 19 maddelik kanun teklifine göre Konkordato kurumu daha işlevsel hale getirilecek. Emlak Vergisi borcu bulunan gayrimenkul devredilemeyecek.

Emlak Vergisi borcu bulunan bina veya arazi devredilemeyecek

Meclise sunulan 19 maddelik kanun teklifine göre Emlak Vergisi borcu bulunan bina veya arazi şeklinde gayrimenkul devredilemeyecek. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na sunulan İcra ve İflas Kanunu’ndaki 19 maddelik düzenlemelerden biri ile Konkordato kurumu daha işlevsel hale getirilecek.

Teklife göre, iflas idare memurları, bilirkişilik bölge kurulları tarafından oluşturulan iflas idare memurları listesinden seçilecek. Bu şekilde seçilen memurlardan birinin yeminli mali müşavir veya serbest muhasebeci mali müşavir, birinin ise hukukçu olması zorunlu olacak.

Emlak Vergisi Borcu olanın devri yapılmayacak

  • Harçlar Kanunu’ndaki düzenleme ile, yapı kullanma izin belgesi (YKİB) verilmesi sırasında yapı kullanma izni harcı ile cins tashihi harcının belediyelerce tek seferde alınması öngörülüyor.
  • Kat Mülkiyeti Kanunu’nda yapılan değişiklikle birlikte, yapı kullanma izin belgesi düzenlenen tüm yapıların cins değişikliği işlemleri resen yapılacak.
  • Emlak Vergisi Kanunu’ndaki değişikliğe göre, emlak vergisi borcu bulunan bina ve arazinin devir ve ferağı yapılmayacak.

Rehinli Malın Satışı için Şartlı İzin geliyor

Ticari ve ekonomik bütünlük arz eden ya da bir bütün halinde satıldığı takdirde daha yüksek gelir elde edileceği anlaşılan mal ve haklar ile bu mal ve hakları bünyesinde bulunduran işletmeler, bir bütün olarak satılacak. Satışta işletmenin devamlılığı ve ekonomiye olan katkısı gözetilecek.

Bu halde taşınmazın paraya çevrilmesi hükümleri uygulanacak. Satışın bir bütün olarak gerçekleşmemesi durumunda ise mal ve haklar ayrı ayrı satılacak. Rehinli malın satışına izin verilebilmesinin şartı;

  • konkordato projesine göre işletme tarafından kullanılması öngörülmüyor
  • veya kıymeti düşecek
  • ya da muhafazası masraflı olacak ise.

Rehinli alacaklıya satış gelirinden rehin miktarı kadar ödeme yapılacak. Geçici ve kesin mühlet süresince devam eden sözleşmeler nedeniyle borçlanılan edimler, karşılıklı olarak ifa edilecek. Borçlu, mahkemenin izni dışında mühlet kararından itibaren rehin tesis edemeyecek, kefil olamayacak ve ivazsız tasarruflarda bulunamayacak; taşınmazını, işletmenin faaliyetinin devamı için önem arz eden taşınırını ve işletmenin devamlı tesisatını devredemeyecek ve takyit edemeyecek. Aksi halde yapılan işlemler hükümsüz olacak.

Mahkeme, bu işlemler hakkında karar vermeden önce komiserin görüşü ile alacaklılar kurulunun muvafakatini almak zorunda olacak.

Konkordato nasıl olacak?

Konkordato süreci iflasla sonuçlandığı takdirde, iflas kararını veren mahkeme tasfiyenin basit veya adi tasfiye usulüne göre yapılmasına ve gerektiğinde adi tasfiyenin komiserler tarafından yerine getirilmesine karar verecek. Bu halde iflas idaresine ait görev ve yetkiler komiserler tarafından kullanılacak.

Adi konkordatoda; kredi kurumları tarafından verilen krediler de dahil olmak üzere geçici mühlet kararından sonra komiserin izniyle akdedilmiş borçlar, konkordato şartlarına tabi olmayacak. Temerrüt halinde mühlet sırasında dahi icra takibine konu edilebilecek ve rehinli alacaklardan hemen sonra ödenecek.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri ve Çevre ve Kültür ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalımda yayınlıyorum. Bunun yanında, Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili eğitim videolarımı da kanalımda bulabilirsiniz.

Gelişmelerden haberdar olmak için Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalıma abone olmayı, videolarımı beğenmeyi ve paylaşımlara yorum yapmayı ihmal etmeyin. Teşekkürler.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; Vergi borcu olana ev-arsa yok! (patronlardunyasi.com)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ