Emlak Haberleri

Apartman sakiniyle kavga eden kapıcı için Yargıtay’dan kötü haber!

Görev yaptığı sitedeki bir apartman sakiniyle kavga eden kapıcı için Yargıtay emsal niteliğinde karar verdi. “Kapıcının kat maliklerinden birine karşı sataşması haklı fesih sebebidir.”

Apartman sakiniyle kavga eden kapıcı için Yargıtay’dan kötü haber geldi.

Görev yaptığı sitedeki bir apartman sakiniyle kavga eden kapıcı için Yargıtay emsal niteliğinde bir karar verdi. Olay şöyle gelişti; Bir kapıcı, görevli olduğu sitede bir daire sahibiyle kavga etti. Bu sebeple site yönetimi de kapıcıyı tazminatsız işten çıkardı. Bundan dolayı kapıcı soluğu mahkemede aldı. Ancak yıllar süren davaya son noktayı Yargıtay koydu; “Kat maliklerinin her birinin kapıcının işvereni konumunda olduğundan dolayı, kapıcının kat maliklerinden birine karşı sataşması haklı fesih sebebidir.” Böylece emsal nitelikte bir karara imza atan Yüksek Mahkeme, kapıcının herhangi bir apartman sakinine sataşması halinde kovulmasının önünü açtı. 

Apartman sakiniyle kavga eden kapıcı için emsal karar

Kapıcı Kat Malikine Sataştığı için Ceza aldı

Yargıtay kararında; kat maliklerinin her biri aynı zamanda kapıcının işvereni konumunda olduğunu hatırlattı. Zira 4857 sayılı İş Kanunu’nun 25/2 d maddesi uyarınca kapıcının işverene sataşması haklı fesih sayılmaktadır. Bundan dolayı karara göre, ceza davası kapıcının bir kat malikine sataşması sebebiyle açıldığı hükmedildi. Dolayısıyla Yargıtay kararında, kapıcının da bu sebeple ceza aldığına dikkat çekti.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; https://www.trhaber.com/genel/yargitay-dan-emsal-karar-apartman-sakiniyle-kavga-eden-kapiciya-h69468.html

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Yazımız, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ