Emlak Haberleri

Apartman Aidatları kirayla yarışıyor!

Apartman Aidatları kirayla yarışıyor!

Asgari ücrete gelen zamlara bağlı olarak apartman aidatları da arttı. Öyle ki, bazı ilçelerdeki site aidat ücretleri, kiralarla yarışır hale geldi. Peki yükselen ücretlere, daire sakinlerinin itiraz etme hakkı var mı?

Artan apartman aidatları bazı ilçelerde kiralarla yarışır hale geldi

Asgari ücrete gelen zamlar her alanda fiyatları artırdı. Bunlardan biri de site apartman aidatları. Öyle ki bazı ilçelerdeki aidat ücretleri, kiralarla yarışır hale geldi. İstanbul‘da aidat ücretinin en yüksek olduğu ilçelerin başında Beşiktaş, Şişli ve Sarıyer geliyor. “Peki, yükselen bu aidatlara daire sakinlerinin itiraz etme hakkı var mı?” sorusunu konunun uzmanına sorduk;

NTV’den Tuana Çiftçi-Sena Gürbıyık haberine göre kira zamlarını apartman ve site aidatları takip ediyor. Asgari ücrete gelen zamları gerekçe gösteren bazı site yönetimleri aidatları yüzde 150 artırdı.

Bir gayrimenkul şirketinin verilerine göre, aidatların en yüksek olduğu ilçelerin başında Beşiktaş, Şişli ve Sarıyer geliyor.

Aidatlarda herhangi bir sınırlamanın söz konusu olmadığını söyleyen Apartman Site Yöneticileri ve Sakinleri Derneği Başkanı Avukat İbrahim Güllü, ”Bazı sitelerde 8 bin lira, 10 bin lira, 15 bin liraya varan aidatlarla karşılaşıyoruz ki bu günümüzün şartlarında kabul edilebilecek bir aidat değil” dedi. 

Aidat ücretleri kirayla yarışıyor - 1

AİDAT ÜCRETİNE İTİRAZ EDİLEBİLİR Mİ? 

Peki artan apartman aidat ücretine itiraz edilir mi? sorusunun cevabını Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz verdi. 

Kiraz, ”Bir sitenin ve apartmanın yıllık bütçesi genel kurulda oylanır ve onaylanır. Doğal olarak burayı vatandaşlar bilmeli. Yani yönetim kurullarının kendilerine bildirdikleri herhangi bir fahiş aidat artışına bu anlamda itiraz edebilirler. Genel kurula katıldıysak bir ay içerisinde, genel kurula katılmadıysak da altı ay içerisinde Sulh Hukuk Mahkemesi’ne dava açma hakkımız bulunmaktadır” bilgisini verdi. 

Yönetmelikte ortak alan kullanımı ve aidata yansıtılması için belirli kurallar bulunuyor. Belirtilen ücretlerin tüm site veya apartman sakinleri tarafından karşılanması gerekiyor.

Uzmanlar, konut almadan önce yönetim planının incelenmesini öneriyor.

Ocak 2023 Kira Artış Oranı belli oldu

TÜİK Aralık 2022 TÜFE verilerine göre, 12 aylık ortalama TÜFE artış oranı yüzde 72,31 olarak açıkladı. Bu artış oranı aynı zamanda, konutlarda ve işyerlerinde Ocak 2023 Kira Artış Oranı olarak baz alınmaktadır. Zira mevzuata göre kira artış oranı, kira sözleşmesinin dolduğu tarihi takip eden ayın açıklanan 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden hesaplanıyor. Dolayısı ile evini veya iş yerini kiraya veren gayrimenkul sahipleri, bu oranın üzerinde bir kira artışı yapamıyor.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; https://www.ntv.com.tr/ntvpara/aidat-ucretleri-kirayla-yarisiyor,3kQa6DaTOkemIGqYo9AG3g

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ