Emlak Haberleri

1915 Çanakkale Köprüsü ’nde adım adım sona yaklaşılıyor!

1915 Çanakkale Köprüsü ’nde adım adım sona yaklaşılıyor!

Çanakkale Boğazı’nda Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü ‘nde mega tabliye bloklarından sonuncusunun sevkiyatı tamamlandı.

1915 Çanakkale Köprüsü ‘nde mega tabliye bloklarından sonuncusu sevkedildi

Çanakkale Boğazı’nda Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü ‘nde mega tabliye bloklarından sonuncusu, Gölcük’ten Gelibolu Sütlüce’ye sevkedildi. Söz konusu mega tabliye bloklarının her biri;

 • 45 metre genişliğinde,
 • 48 metre uzunluğunda ve
 • 700 ton ağırlığında.

Asya ve Avrupa kıtalarını Çanakkale Boğazı’nda ilk kez birbirine bağlayacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü, hizmete açılacağı günü bekliyor. Köprünün temeli 18 Mart 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılmıştı. İlerleyen dönemde Köprü inşaatında ana halatların montajı tamamlandı ve araç trafiğinin sağlanacağı yolu oluşturan tabliye bloklarının montajına başlandı. Son olarak 1915 Çanakkale Köprüsü’nün yolu için kullanılan tabliye bloklarından 53’üncüsünün montajı tamamlandı.

Son Tabliye Bloğunun Sevkiyatı Gerçekleştirildi

Çimtaş firması tarafından gerçekleştirilen sevkiyatta, 1915 Çanakkale Köprüsü’ne montajı gerçekleştirilecek son tabliye bloğu Sütlüce şantiyesine ulaştı. Köprüye monte edilecek olan son tabliye bloğu GMK-1 isimli özel gemiyle 1 Eylül 2021 sabahı, üzerinde yer alan Türk Bayrağı ile Çanakkale’ye ulaştı.

1915 Çanakkale Köprüsü ne son tabliye bloğu ulaştı #2

2023 Metrelik Orta Açıklığıyla “Dünyanın En Büyüğü!”

Detayları ile de dikkat çeken 1915 Çanakkale Köprüsü, dünyanın en büyük orta açıklığına sahip asma köprüsü olacak. Cumhuriyet’in 100’üncü kuruluş yılını temsil eden 2023 metre uzunluğundaki orta açıklığa sahip köprü, tasarımındaki bu ince detay ile beğeni topluyor. Köprünün kule bağlantıları ve bağlantı unsurları da Türk bayrağını temsilen kırmızı ve beyaz renklerde olacak. 318 metre yüksekliğe sahip olacak köprü, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi‘ni simgeleyecek.

Hizmete Açılması Beklenen Tarih : 18 Mart 2022

İnşasına devam edilen 1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu Projesi’nin 18 Mart 2022 tarihinde hizmete açılması planlanmaktadır. Proje kapsamında;

 • 1 adet asma köprü,
 • 2 adet yaklaşım viyadüğü
 • 4 adet betonarme viyadük,
 • 6 adet alt geçit köprüsü,
 • 38 adet üst geçit köprüsü,
 • 5 adet köprü,
 • 43 adet alt geçit,
 • 115 adet çeşitli boyutlarda menfez,
 • 12 adet kavşak,
 • 4 adet otoyol hizmet tesisi,
 • 2 adet bakım işletme merkezi
 • 6 adet ücret toplama istasyonu inşa ediliyor.

Hizmete açıldıktan sonra 1915 Çanakkale Köprüsü ile Çanakkale Boğazı 6 dakika içerisinde geçilecek.

Ulaşım Projeleri Bölgenin Gayrimenkul ve Emlak Piyasasını canlandırıyor

Köprü, Çevreyolu gibi Ulaşım Projeleri, geçtiği bölgenin Gayrimenkul ve Emlak Piyasasını canlandırıyor. Projenin duyulmasından itibaren yükselişe geçen arazi metrekare birim fiyatları, ilgili projenin hayata geçmesi ile zirve yapıyor.

Zira daha önceki örnek uygulamalardan gördük ki söz konusu projeler beraberinde o bölgeye ilgiyi artırıyor. Bu ilgi ile bölgede mevcut imar oranları artıyor veya bazı bölgeler yeni imara açılıyor. Bu durum da bölgede yapılaşmanın artmasına sebep oluyor.

Bu şekilde bir etmen olmasa bile, yeni ulaşım projeleri ile birlikte geçtiği güzergahın ulaşımı rahatlıyor. Bu da beraberinde arsa ve tarla tarzı arazi fiyatlarını artırıyor.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Bu yazı, insaport.com internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Kaynak; 1915 Çanakkale Köprüsü’ne son tabliye bloğu sevkiyatı yapıldı (DHA)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Yazımız, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Bu yazı, emlakaktif.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Bu yazı, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ