Emlak Haberleri

Konut fiyat artışında Türkiye ikinci sırada

Konut fiyat artışında Türkiye ikinci sırada

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından hazırlanan Küresel Konut İzleme Raporu verilerine göre Türkiye konut fiyat artışında yüzde 14.9’luk artışla ikinci sırada yer aldı.

IMF Küresel Konut İzleme Raporu 2020 IV. çeyrek verileri yayınlandı!

IMF tarafından 58 ülkedeki konut fiyatlarının incelendiği Küresel Konut İzleme Raporu 2020 dördüncü çeyrek verileri yayınlandı. Konut fiyat artışının ve reel kredi büyümesinin yer aldığı raporda Türkiye, konut fiyat artışında 2. sırada yer alırken, reel kredi büyümesinde zirvede yer aldı. IMF tarafından hazırlanan raporda 2020 yılı dördüncü çeyrek verilerine göre konut fiyat artışının en fazla olduğu ülke yüzde 17.1’lik artışla Lüksemburg oldu. Türkiye 2020 yılı üçüncü çeyrek verilerine göre ise birinci sırada yer almıştı.

Sözcü’nün haberine göre raporda 58 ülkenin konut fiyatları ve reel kredi büyümesi incelendi. Buna göre konut fiyatlarında;

  • Lüksemburg yüzde 17.1‘lik artışla birinci,
  • Türkiye yüzde 14.9‘luk artışla ikinci ve
  • Yeni Zelanda yüzde 13‘lük artışla üçüncü sırada yer aldı.

Konut fiyat artış oranları diğer bazı ülkelerde şu şekilde seyretti:

  • Almanya yüzde 8.7 artış,
  • Avusturya yüzde 8.8 artış,
  • Polonya yüzde 9 artış,
  • Birleşik Arap Emirlikleri yüzde 4.4 düşüş ve
  • Hindistan yüzde 3.5 düşüş.
Konut Fiyat Artışı (Kaynak : IMF.org/housing)

Türkiye Reel Kredi Büyümesinde Zirvede

Ülkemizde konut fiyatlarının artmasının sebebi düşük faiz kampanyaları ile kredi büyümesinin artması oldu. Kamu bankaları önderliğinde çok düşük seviyelere çekilen konut kredisi faizleri, konut talebini arttırdı ve fiyatların yükselmesine sebep oldu.

Yaşanan bu durum IMF verilerinde de kendini belli etti. 2020 yılı için 55 ülke arasında reel konut kredisi büyümesinde Türkiye yüzde 15.3’lük artış göstererek birinci oldu. Ülkemizi yüzde 13 artışla Rusya takip ederken, Sırbistan yüzde 11.1 artışla üçüncü oldu. Kredi büyümesinin en çok yavaşladığı ülke ise İrlanda olarak kayıtlara geçti. İrlanda’da yüzde 6’lık bir düşüş meydana geldi.

Konut Fiyat Endeksi Rekor Kırdı

IMF Küresel Konut Fiyat Endeksi rekor kırarak tarihin en yüksek seviyesini gördü. 2000 yılının 100 olarak baz alındığı endeks, 2020 yılı dördüncü çeyreğiyle 167.2 seviyesini görerek rekor kırdı.

Dünya çapında konut fiyat artışları Rusya’da yüzde 9.1, Kanada’da yüzde 10.7, Fransa’da yüzde 6, İngiltere’de yüzde 5.9, Çin’de yüzde 2.2, ABD’de ise yüzde 7.8 oranlarında değişiklik gösterdi.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; Türkiye konut fiyat artışında yine zirvede (sozcu.com.tr)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Yazımız, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ