Emlak Haberleri

Gayrimenkul alım satımı ve kiralanmasından web sayfaları da sorumlu!

Gayrimenkul alım satımı ve kiralanmasından web sayfaları da sorumlu!

Gayrimenkul alım satımı ve kiralanmasına yönelik aracılık hizmeti veren web sayfaları, siteler, sosyal ağ sağlayıcıları ile yer sağlayıcılar, bilgilerin doğruluğundan da sorumlular.

İlanlardaki bilgilerin doğruluğundan aracı siteler sorumlu olacak

Gayrimenkul alım satımı ve kiralanmasında aracılık hizmeti sağlayan web siteleri, sosyal ağ sağlayıcıları ile yer sağlayıcılar artık bilgilerin doğruluğundan sorumlular. Kira ve ev fiyatlarındaki astronomik artışlara karşı alınan önlemler arasına bir yenisi eklendi. Artık ev ilanlarındaki fiyat bilgilerinin doğruluğundan platformlar sorumlu olacak.

Dünya’dan Hüseyin Gökçe’nin haberine göre Resmî Gazete’de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile birlikte internetten yapılan konut satış ve kiralamalarının fiyat artış kontrolüne olanak sağlayacak düzenlemeler getirildi. 31852 sayılı ve 31 Mayıs 2022 Salı tarihli tebliğ ile birlikte daha önce Vergi Usul Kanunu’nda yapılan değişikliklerin uygulama esasları netleştirilmiş oldu.

Taşınır taşınmazlar ile mal ve hizmetlerin alınması, satılması ve kiralanmasında aracılık hizmeti veren siteler, sosyal ağ sağlayıcıları ile yer sağlayıcıları yeni düzenleme ile birlikte müşterilere yönelik çeşitli bildirimlerde bulunma zorunluluğu getirildi. İlgili platformlar tebliğ ile birlikte ilanlardaki bilgilerin doğruluğundan da sorumlu tutuldular.

Bilgiler her ay düzenli olarak Gelir İdaresi Başkanlığına bildirilecek!

Tebliğe göre taşınır, taşınmaz, mal ve hizmet satışı ile kiralaması işlemleri ile ilgili her bir tahsilat veya satış işlemi tutarları, tarihleri ve tahsil edilen tutarların aracılık hizmeti verilenlere ödenmesine ilişkin banka hesap bilgileri her ay Gelir İdaresi Başkanlığına bildirilecekler. Bununla birlikte GİB, belirlenecek başka bilgileri de isteyebilecek.

Aracı hizmet sağlayıcıları, sosyal ağ sağlayıcıları ile yer sağlayıcıları verilen bilgilerin doğruluğundan sorumlu tutulacaklar. Tebliğ kapsamında bilgi verme yükümlülüğü getirilenler, Haziran 2022’ye ait bilgileri 1 Ağustos 2022’ye kadar verecekler.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; Ev ilanlarının fiyat bilgilerinden platformlar sorumlu olacak (dunya.com)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Yazımız, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ